Dnes je pondelok, 26.október 2020, meniny má: Demeter
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Ako sú bratislavské školy pripravené na nový školský rok?

august 28, 2019 - 20:32
Po dvojmesačnom prázdninovom období sa v pondelok opäť otvárajú školské brány základných a stredných škôl. Ako sú bratislavské školy pripravené na nový školský rok sme sa spýtali pani riaditeliek.

Ako prvú sme oslovili riaditeľku Základnej školy v Lamači pani Alenu Petákovú. Pani riaditeľka bola veľmi zaneprázdnená prípravami na blížiaci sa školský rok, ale na naše otázky nám odpovedala veľmi ochotne. Základná škola rozširuje svoju kapacitu, pripravuje sa na prijatie nových prváčikov, ktorých slávnostne privíta v pondelok 2. septembra v priestoroch kina Lamač. Ostatní žiaci si zasadnú do školských lavíc o 9.00 hod. Škola podobne ako veľa iných bratislavských škôl bojuje s nedostatkom učiteľov na prvý stupeň, na druhom stupni im chýbajú učitelia s aprobáciou matematika -fyzika. Chýbajú tiež vychovávatelia, kuchárky a pomocné sily do školských jedální. Pani učiteľky sú plné elánu a tešia sa na deti. 

Riaditeľka Základnej školy s materskou školou Milana Hodžu pani Etela Hessová je riaditeľkou v bratislavskom Starom Meste. Na otázku, ako je škola pripravená na nový školský rok odpovedala jednoznačne: "Z hľadiska personálneho máme plný stav aj pedagogických aj nepedagogických pracovníkov. Problémy, ktoré máme sú skôr technického charakteru.  Keďže budovy sú staré, neustále riešime nejaké problémy súvisiace s ich technickým stavom".  

Počas prázdnin mestská časť opravila prasknutý roh telocvične. Vymaľovanie priestorov materskej školy a jedálne sa s časových alebo finančných dôvodov nezrealizovalo. 

Na otázku ako je škola materiálne zabezpečená, bola reakcia rovnako pozitívna. Škola má dostatok učebníc. Napriek tomu rodičia musia svojim deťom každý rok kupovať minimálne jednu učebnicu. 

Je už akýmsi pravidlom, že školy majú síce plné sklady učebníc, napriek tomu im rodičia kupujú nové, pretože učebnice, ktoré sú z edičného portálu sú nepoužiteľné. Aj keď popis udáva, že učebnica je zostavená na základe dlhoročných skúseností z vyučovania napr. slovenského jazyka a literatúry v praxi sú žiaľ nepoužiteľné. Ide hlavne o učebnice matematiky, slovenského jazyka a literatúry, šlabikáre.

Vo všeobecnosti sú školy na nový školský rok pripravené. Čakajú ako budú v praxi vyzerať obedy zadarmo.  Zvedaví sme aj my. Pôjdeme sa pozrieť.

- - Inzercia - -