Dnes je pondelok, 26.október 2020, meniny má: Demeter
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

Na Dni kroja nebude chýbať ani MamaLu. Dnes má pre vás tento odkaz

september 02, 2019 - 13:00
Tento týždeň ma k článku inšpiroval jeden z našich ženských mesačníkov aktuálnym číslom, ktoré venuje láske k vlastnému telu. Je to niečo, čo ženy v každom veku a rôznej konfekčnej veľkosti občas potrebujú čítať - čierne na bielom. Týka sa to aj mňa, odjakživa, a už to robím opäť.

Moje druhé tehotenstvo je ešte čerstvé a napriek tomu, že mám na chrbte 3 krížiky a kus, sa minimálne rovnako ako nad rannými nevoľnostami  trápim nad tým, že mi chutia nezdravé veci. Často sa mi sníva napríklad o cestovinách, ktoré tak veľmi milujem, no v bežnom živote si ich odriekam.

Premýšľam, koľko zas priberiem a aké ťažké bude zbaviť sa týchto kilogramov. A trápim tým aj toho úbohého chlapa. No a čo je úplná katastrofa, počuje to aj krásne, malé, dokonalé a nekonečne vnímavé stvorenie, čím jej nevedomky vštepujem svoje pochybnosti, nedostatočnú lásku a úctu k vlastnému telu, za ktoré by som mala byť vďačná, pretože už onedlho budem mať vďaka nemu na tomto svete dvakrát toľko bezpodmienečnej lásky. Vďaka nemu môžem tiež poznávať svet, cvičiť jogu a tancovať. Moje nohy až po zem tiež nie sú na zahodenie.

Odkaz pre mamy a dcéry

V tomto čísle je aj článok na tému: "Naučme svoje dcéry milovať samy seba". Ten má cenu zlata pre každú mamu. Pretože v tomto egocentrickom, nastajlovanom insta svete budú mať všetko ešte oveľa ťažšie než kedysi my. Keď som raz ako 10-ročná kráčala do školy so sukňou zachytenou na ruksaku a holým zadkom (teda v nohavičkách samozrejme), smiala sa mi síce celá škola a ja som týždne plakala, no dnes by sa mi pravdepodobne mohlo stať, že skončím na Instagrame s rekordnou sledovanosťou a traumou na celý život.

Kým vtedy som obdivovala štíhle modelky v Elle raz za mesiac, dnešné slečny sa na modelky pozerajú 24/7 a v podstate niet úniku. Ideál krásny, určený bohvie kým, je im vštepovaný spolu s prvými vakcínami. Nie je to tak dávno, čo sme sa ako mladé, zraniteľné dievčatá vyrovnávali s prvými stratami, zradami a nenaplnenymi túžbami. Dnešné mladé slečny v záplave influenceriek a bloggeriek, tých skutočných, ale i "akože", túžia po všetkých must-have vychytávkach každý deň. No koľko z nich ich reálne môže mať? Tlak, tlak, tlak ... ústiaci do frustrácie, stenšujúcej sa hranice medzi realitou a ilúziou, ktorú 99% postujúcich žien vytvára. Otázkou ostáva, pre koho? 

Dve strany sociálnych sietí

Sociálnym sieťam sa nedá uprieť spektrum možností, ktoré prinášajú. Sú primárnym a najjednoduchším kanálom na sprostredkovanie svojej tvorby, budovanie značky - ako to je aj v mojom prípade, či komunikačným kanálom pre bloggerov, ktorí majú chuť niečo povedať, meniť svet, inšpirovať. A tam je to v poriadku, ba dokonca prínosné. Avšak, hranica je príliš tenká a je dôležité dokázať ju identifikovať, odhadnúť, zo sociálnych sietí urobiť sluhu a nie pána.

A tak my MAMY, dajme si na naše deti pozor, nech sa ľúbia. A ľúbme sa HLAVNE MY samé. Tak im môžme dať ten najlepší základ pre spokojný a vyrovnaný život v tom posvätnom chráme, dokonalej schránke - našom tele. Iné nedostaneme. 

PS: Aby som nezabudla. Pre spokojný život je dôležitý aj kvalitne strávený čas. Preto mi dovoľte pozvať vás na jedno nádherné podujatie, ktoré sa uskutoční už 7.9. v Banskej Bystrici - Deň kroja. Toľko krásy - a to rozhodne nie umelej, ale skutočnej, so srdcom a tradíciou pohromade, ste ešte nevideli! Ja sa tam s rodinou určite chystám. :-) 

S láskou, Lu

Ani Lucka Rybárová, MamaLu, nebude na Dni kroja chýbať. Prídete tiež?

- - Inzercia - -