Dnes je utorok, 11.august 2020, meniny má: Zuzana
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Indický festival v Zichyho paláci

september 14, 2019 - 09:25
V poradí druhý Indický festival dnes (sobota 14.9.) prinesie celý rad aktivít - workshopy, autogramiádu, jogu, klasické indické tance, ale aj prezentáciu indických jedál. Prvý ročník, ktorý sa uskutočnil minulý rok na Hviezdoslavovom námestí bol plný tanca, farieb, chutí a hudby. V poradí druhý festival bude zameraný viac na teoretickú stránku.

Prednášky, workshopy, prezentácie, hudba, tanec i spev, ale i malý minimarket – to všetko sa zmestí tento rok do priestorov Zichyho paláca. Okrem toho, už v sobotu 14. septembra si budú môcť svadobčania, ktorí sem prídu do obradnej sobášnej siene na sobáš, pozrieť výstavu originálnych indických svadobných oznámení tesne pred našou vernisážou. Pri tejto príležitosti sa zúčastní na vernisáži i skvelý indický výtvarník Naresh Kapuria. Programy začnú od 13.15 prednáškou slovenského indológa docenta Dušana Deáka: Muslimskí svätci a jógíni v Indii. Lekár MuDr Ján Štvrtina vysvetlí ako funguje holistická medicína a ayurveda zvlášť. Skúsená jogínka naučí tých, čo majú problémy s chrbticou, teda od prepracovaných úradníkov, cez IT-čkárov po seniorov a cestovateľov, ako si pomôcť od bolesti rýchlo a bezpečne počas dlhého letu alebo v office či doma, na stoličke. Pôvabná a vynikajúca indická tanečnica, Rashee Chauhan nielen zatancuje, ale i predstaví štát Himachal Pradesh, odkiaľ pochádza. Mladí ľudia, ale aj tí, čo majú radi kvízy, si prídu tiež na svoje, téma: India, nielen turistická. Ďalšie atrakcie: indické svadobné líčenie i ozdoba nevesty henou, prezentácia najnovších CD s hudbou inšpirovanou Indiou. Do tajov varenia a používania korenín v indickej kuchyni zasvätí návštevníkov jeden z najlepších indických šéfkuchárov v Bratislave Rajesh z Kashmiri Royal reštaurácie. Predstavia sa aj ďalšie dve špičkové indické reštaurácie Ashoka a Maharaja. Hudobníci: V. Nikulin, Z. Hladík a skupina Jazzoteric lounge, speváčka Petra Humeňanská a Adélka Kovářová, tanečnice: R. Chauhan, L. Madhuri a A. Kuchtova so svojimi skupinami zabezpečia autentickú zábavu i atmosféru. Indický minimarket kvôli autentickej atmosfére otvoríme na nádvorí od 16.30 a nájdete tu indické jedlo, suveníry a drobnosti z Indie, butik s indickým oblečením i všetko, čo firma Flexity ponúka na jógu. Ochutnávku indických čajov, ayurvédske byliny i kozmetiku bude ponúkať Zdravie z prírody. Na skle maľované mandaly                                                                                                 Adriana art zastúpia indickú spiritualitu a tanečný workshop bude nielen pre deti. Večerným programom nás prevedie Karin Majtánová. Záštitu nad podujatím prevzali: starostka Starého mesta a indický veľvyslanec na Slovensku.

Prvýkrát na Slovensku sa milovníci romantiky a filmu môžu zúčastniť v tento deň od 13.00 Bollywoodskeho filmového festivalu v kine Mladosť.

- - Inzercia - -