Dnes je utorok, 29.september 2020, meniny má: Michal, Michaela
Čas čítania
4 minutes
Zatiaľ prečítané

V parlamente je návrh, ktorý lehotu na interrupciu znižuje na šesť týždňov: Interrupcie na muške poslancov

september 17, 2019 - 10:04
O citlivej téme – interrupciách – sa aktuálne hovorí v parlamente. Poslanci uvažujú, že sprísnia lehotu na vykonanie potratov, a to bez ohľadu na to, že o umelom prerušení tehotenstva nebola spoločenská a odborná diskusia. A najmä, nikto nediskutoval so ženami a ženskými občianskymi združeniami. Na Slovensku pritom počet interrupcií dlhodobo klesá, kým v roku 1997 umelo prerušili 20 855 tehotenstiev, vlani už len 7 350.

Koncom júla sa zástupcovia strán Smer a SNS vyjadrili, že chcú sprísniť zákon o interrupciách. Napokon však novelu zákona do parlamentu nepredložili. V národnej rade sú však v súčasnosti už štyri návrhy na sprísnenie umelého prerušenia tehotenstva a sú zaradené aj do programu aktuálnej schôdze. Poslanci ĽS Naše Slovensko navrhujú skrátiť lehotu, počas ktorej možno urobiť interrupciu na požiadanie ženy zo súčasných dvanásť týždňov na osem týždňov tehotenstva. „Sme  jednoznačne za ochranu života nenarodených detí, považujeme za svoju povinnosť zachrániť čo najviac ľudských životov, bez ohľadu na to, či počet interrupcií klesá alebo stúpa. Teda aj v prípade, ak by sa ročne mala urobiť hoci len jedna interrupcia,“ dôvodí šéf strany Marian Kotleba. Ešte viac skrátiť lehotu, do ktorej možno zákrok urobiť, navrhuje poslanec Milan Krajniak zo Sme rodina. „Od šiesteho týždňa tehotenstva možno na ultrazvuku vidieť a počuť tlkot srdca dieťaťa. Hoci podľa môjho presvedčenia si nenarodené dieťa zaslúži ochranu už od počatia, myslím si, že práve tlkot srdca dieťaťa môže byť časový limit, na ktorom sa zhodne väčšina spoločnosti v tom, že od toho okamihu nemožno bez vážneho dôvodu ukončiť tehotenstvo,“ vysvetľuje Krajniak. Nezaradený poslanec Richard Vašečka chce zase obmedziť tzv. bezdôvodné potraty, teda potraty na žiadosť bez uvedenia vážneho dôvodu. „Aj na základe prieskumov sme ako kompromisné riešenie pripustili potrat len z veľmi vážnych dôvodov – ohrozenie života a zdravia matky, vážne poškodenie zdravia dieťaťa a počatie následkom trestného činu, napríklad po znásilnení,“ argumentuje Vašečka. A napokon štvrtý návrh je z dielne OĽaNO. Marek Krajčí, podpredseda Výboru NR SR pre zdravotníctvo, však vysvetľuje, že zákon nesprísňujú. „Navrhli sme, aby mamička, ktorá chce zachrániť dieťa, ale necíti sa na to, aby sa oň starala, mohla od 21. týždňa čerpať PN a dieťatko porodiť utajeným pôrodom,“ uvádza Krajčí s tým, že takéto bábätko by potom išlo na adopciu.

Lekári sú proti

Čo hovoria na takého návrhy odborníci a ministerka zdravotníctva? Ako sa im pozdáva skrátenie času na prerušenie tehotenstva z dvanástich týždňov na osem, či dokonca na šesť? A ako komentujú návrh, že potraty na žiadosť by sa mohli robiť len za presne stanovených vážnych dôvodov? „Pokiaľ ide  o tému interrupcií, respektíve zmenu legislatívy – ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská si počká na názor odborníkov,“ odpovedali nám z tlačového oddelenia ministerstva zdravotníctva. „Teraz platný interrupčný zákon je overený v praxi a vyhovuje našim pomerom. Môj návrh je – nerobiť v ňom žiadne inovácie. Každá krajina má svoje predpisy o umelom prerušení tehotenstva, ktoré zohľadňujú potreby, mentalitu a reliogiozitu krajiny,“ myslí si prof. MUDr. Miloš Mlynček, CSc., krajský odborník pre gynekológiu a pôrodníctvo Nitrianskeho samosprávneho kraja. (Oslovili sme aj hlavného odborníka SR pre gynekológiu a pôrodníctvo, ale ten sa z časových dôvodov nemohol vyjadriť.) Snahu poslancov o sprísnenie potratov si všimli aj v Prezidentskom paláci. A nezostalo to bez reakcie. „Myslím si, že právna úprava je dostatočná. To, kde vnímam priestor na posun, je oblasť prevencie. Interrupciu považujem v istom zmysle za tragický čin. Určite takéto rozhodnutie každej ženy, ak tomu čelila, nebolo jednoduché. Treba skôr zabrať v tej rovine, aby sa ženy do takej kritickej situácie nedostali. Nevidím riešenie v sprísňovaní,“ povedala prezidentka Zuzana Čaputová.

Aspekt: Je to diskriminácia

Práva žien u nás dlhodobo sleduje záujmové združenie žien ASPEKT – je to prvá feministická organizácia na Slovensku. Snahu poslancov na sprísnenie potratov zaznamenali aj ony a  „zošnurovanie“ súčasnej legislatívy rozhodne odmietajú. „Rozhodnutie, či pokračovať v tehotenstve, je veľmi intímne, je zásahom do tiel i životov. Ovplyvňuje ho množstvo okolností, ktoré nepoznáme. Poslanci nemajú dôvod ani právo rozhodovať za ľudí, ktorých sa tento problém najviac dotýka. Preto je dôležité, aby mali ženy dostatok času a čo najlepšie podmienky urobiť svoje rozhodnutie zodpovedne a bez ovplyvňovania vonkajšími aktérmi,“ vysvetľuje Zuzana Maďarová, rodová expertka organizácie ASPEKT. Maďarová ďalej upozorňuje, že skúsenosti zo zahraničia dokazujú, že stigmatizovanie a kriminalizovanie interrupcií nevedie k zníženiu ich počtu, ale naopak k rozšíreniu nebezpečných a nelegálnych zákrokov. „A to ohrozuje najmä ženy, ktoré nemajú finančné prostriedky na cesty do zahraničia či do vzdialených miest ani na starostlivosť v súkromných zariadeniach. Obmedzenie prístupu k interrupciám najviac dopadá na najzraniteľnejšie skupiny žien. Postupné okliešťovanie reprodukčných a sexuálnych práv je forma diskriminácie, ktorá má dlhotrvajúce negatívne dopady na životy žien a spoločnosť. Aj naším cieľom je znižovať počet interrupcií, ale to sa na Slovensku deje dlhodobo bez obmedzení a zákazov,“ upozorňuje expertka z organizácie ASPEKT. Podľa Maďarovej najlepší spôsob, ako znižovať počet interrupcií, je zaviesť kvalitnú sexuálnu výchovu, poskytovať nezaujaté informácie o plánovanom rodičovstve, zabezpečiť antikoncepciu hradenú zo zdravotného poistenia a dostupnú všetkým ženám, ako aj predchádzať všetkým formám rodovo podmieneného násilia, vrátane sexuálneho. „Potrebujeme prejaviť pochopenie a solidaritu so ženami, ktoré sa o tehotenstve rozhodujú. Urobme všetko pre to, aby boli odstránené ekonomické, pracovné a sociálne prekážky, ktoré ich nútia robiť ťažké rozhodnutie,“ uvádza na záver Zuzana Maďarová.

Politologička: Ide o naháňanie voliča

Návrhy sprísniť interrupcie sa objavili, takpovediac, sčista-jasna. Prečo sa vlastne otvorila táto emocionálne náročná téma práve v tomto čase? „Téma interrupcií sa krátko pred voľbami môže javiť ako strategický krok politických strán na získanie politických bodov. Či je to tak, ukáže komunikácia strán v nasledujúcich mesiacoch. Samozrejme, že ide opäť o snahu nahnať k sebe čo najviac potenciálnych voličov, ktorí sú prevažne zástancovia kresťansko-konzervatívneho vnímania sveta. Práve v tomto segmente sa odohrá najväčší boj o voličov, ktorý môže ovplyvniť aj výsledok budúcich parlamentných volieb a zloženie budúcej koalície,“ hovorí PhDr. Viera Žúborová, PhD., politologička z Bratislava Policy Institute.

- - Inzercia - -