Dnes je streda, 05.august 2020, meniny má: Hortenzia
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

Ekológia a udržateľnosť pre deti

september 17, 2019 - 13:56
V Novej Cvernovke sa chystá festival Nasuti, konať sa bude 21. septembra. Nasuti založila v roku 2018 Diana Klepoch Majdáková ako prvý festival súčasného umenia s environmentálnym zameraním a spája kreativitu, umenie, dizajn, inovácie a ekologické myslenie. Program tvoria prednášky, diskusie, workshopy a kreatívna produkcia vo forme prezentácií, originálnych performance, objektov, dizajnov a inštalácií.

 Zámerom festivalu je zvyšovať povedomie o aktuálnych ekologických problémoch a riešeniach. Festival začne o 10.00 panelovými diskusiami, prezentáciami a detským sprievodným programom. Vyvrcholí vernisážou výstavy Dancing on the Ruins o 16.00 a večerným programom.

 Sprievodný detský program počas celého dňa pre návštevníkov od 5 - 12 rokov bude tento rok pripravený v spolupráci s “cvernovkárskym” združením EDUdrama a Slovenským Centrom dizajnu. Vlastným eko-workshopom prispieva aj partner živej kultúry v Novej Cvernovke - Nadácia VÚB. Hlavným zámerom programu je viesť deti k vnímavosti voči životnému prostrediu a k ne-konzumnému životnému štýlu.

 EDUdrama chce stierať hranice medzi javiskom a hľadiskom. Pripravujeme interaktívne divadelné predstavenia a workshopy, vďaka ktorým deti i rodičia vstúpia spolu s hercami do príbehu a vďaka hre sa učia spoznávať svet, majú priestor na hľadanie riešení a vyskúšajú si byť chvíľu niekým iným a "chodiť v jeho topánkach". Soboty pre deti predstavujú už zaužívaný formát poučných aj hravých, bábkových aj hraných, predstavení pre deti a rodičov.

 Ivana Krištofíková je zakladateľka ekologickej značky Nosha. Pripraví workshop výroby kabeliek a ozdôb, kde sa deti môžu naučiť základy šitia.

 Workshop Suťoskalka pripravili Helena Cibulková, Gabriela Rybáriková a Juliana Mrvová zo Slovenského centra dizajnu. Spolu s deťmi postavíme v záhrade lavičku zo sute nachádzajúcej sa v areáli  Novej Cvernovky. Využijeme princípy záhradnej architektúry, povieme si niečo viac o výstavbe objektov v minulosti a dnes. Zamyslíme sa nad tým, prečo sa dnes stavia viac a viac nových stavieb namiesto rekonštruovania už existujúcich. Zrecyklovaním sute a vysadením skalničiek postavíme nový trvalý prvok v areáli Novej Cvernovky, ktorý bude nielen funkčný, ale i esteticky pútavý.

Hudobník Marek Kundlák pripraví workshop recyklovaných nástrojov Dielnička malého muzikanta s následným koncertom Suťorchestra.

Návštevníkov festivalu pozývame aj do Eko-kútika Nadácie VÚB, kde si budú môcť vyrobiť vlastné originálne peňaženky. Na celodennom workshope pripravenom v spolupráci so združením PureLove sa tak bude pod rukami malých aj veľkých meniť odpadový tetrapak na niečo užitočné a pekné.

 Detský sprievodný program

10.00 - 12.00 workshop EDUdrama / EDUdrama

10.00 - 16.00 workshop v Eko-kútiku Nadácie VÚB / foajé

11.00 - 12.30 workshop Nosha / vestibul

14.00 - 16.00 workshop Suťoskalka / SCD / dvor

16.00 - 18.00 workshop Dielnička malého muzikanta / dvor

16.30 - 18.00 Sobota pre deti / divadelné predstavenie EDUdrama

19.00 - 18.30 Koncert Suťorchestra a Suťopárty s krátkymi prezentáciami detskej tvorby, ktorá vznikla počas dňa

 Partneri detského programu: Nadácia VÚB, EDUdrama, Slovenské centrum dizajnu

 

 

- - Inzercia - -