Dnes je utorok, 29.september 2020, meniny má: Michal, Michaela
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Petržalčania sa už do parkovacieho systému môžu registrovať aj cez mobilnú aplikáciu

november 01, 2019 - 12:41
Petržalka zverejnila mobilnú aplikáciu, cez ktorú bude možné registrovať ďalšie autá a cez ktorú budú môcť v Petržalke parkovať aj ľudia bez trvalého pobytu v tejto mestskej časti. Aplikácia sa volá „Urbi – Parkovanie Petržalka“ a dá sa zadarmo stiahnuť v aplikačnom obchode Apple Store aj v Google Play, takže je dostupná pre telefóny s operačným systémom iOS aj Android. Zaregistrovaní Petržalčania túto mobilnú aplikáciu používať nemusia.

Starosta Petržalky Ján Hrčka chce v prvých dňoch po spustení parkovacieho systému ľuďom vyjsť v ústrety, preto rozhodol, že každý, kto si stiahne do svojho mobilu túto aplikáciu a zadá niekoľko základných údajov, nebude musieť do 10.11. platiť za parkovanie. To isté bude platiť aj pre Petržalčanov, ktorí síce ešte neprešli riadnym registračným procesom, ale odoslali cez webové rozhranie svoju žiadosť. „Do 10. novembra budeme v novospustenom systéme najmä upozorňovať na nové pravidlá a možnosti. Chceme ľuďom umožniť, aby sa zoznámili s parkovacou aplikáciou ako aj novými pravidlami. Preto všetkým Petržalčanom, ktorí aspoň odoslali registračný formulár ako aj všetkým Nepetržalčanom, ktorí majú nainštalovanú aplikáciu umožníme 10 dní parkovať cez deň aj v noci zadarmo,“ vyhlásil Hrčka.

 Mobilná aplikácia „Urbi – Parkovanie Petržalka“ bude po 10.11. fungovať najmä pre ľudí bez trvalého pobytu v Petržalke. Aby sa vyhli plateniu za parkovanie od pondelka do štvrtka medzi 8:00-18:00 a cez víkend, čiže od piatku 8:00 do nedele 18:00, budú sa musieť v aplikácii prihlásiť pri príchode na parkovisko a odhlásiť pri odchode. „Jednoducho povedané, vymieňame peniaze za dáta, aby sme vedeli presne identifikovať, kde máme s parkovaním v Petržalke najväčšie problémy a mohli ich vyriešiť. V noci je však s parkovaním v Petržalke veľký problém, preto si ľudia bez trvalého pobytu budú musieť zaplatiť, alebo v Petržalke neparkovať, aby nebrali parkovacie miesta Petržalčanom,“ hovorí Hrčka.

 Samotný systém bude fungovať tak, že zamestnanci miestneho úradu aj miestni policajti budú mať k dispozícii aplikáciu, pomocou ktorej budú môcť okamžite skontrolovať, či je tá-ktorá EČV zaregistrovaná v systéme. V prípade, že nebude, budú môcť miestni policajti nasadiť tzv. papuču a priestupcovi udeliť pokutu.

 V petržalskom parkovacom systéme je zaregistrovaných už viac ako 15 tisíc ľudí. „Podľa našich sčítaní sú to už takmer dve tretiny všetkých Petržalčanov, ktorí vlastnia auto,“ uzavrel Hrčka.

 Petržalka spúšťa pilotný parkovací systém už od 1. novembra. Nový parkovací systém plánuje spustiť aj mestská časť  Ružinov a Lamač. 

- - Inzercia - -