Dnes je štvrtok, 29.október 2020, meniny má: Klára
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Zrážka autobusu a nákladného auta si vyžiadala 12 mŕtvych, Slovensko zrejme čaká štátny smútok

november 13, 2019 - 16:00
Dvanásť ľudí vrátane štyroch maloletých dnes prišlo o život pri nehode prímestského autobusu a nákladného auta naloženého kamením neďaleko Nitry. Dvadsať ľudí previezli do nemocnice.

Počtom obetí ide o najhoršiu nehodu autobusu na Slovensku od roku 2009, keď pri Polomke zomrelo pri zrážke vlaku s autobusom tiež 12 ľudí. Premiér Peter Pellegrini podľa Denníka N ohlásil, že zvažuje navrhnúť vláde vyhlásenie štátneho smútku. Krízové centrum pre rodinných príslušníkov zriadili v kultúrnom dome v obci Jelenec, kam autobus smeroval.

„Nákladiak smeroval na Nitru. Keď schádzal dolu kopcom, rozkýval sa, pričom oprotiidúci autobus sa mu snažil vyhnúť. Následne sa prevrátil do priekopy,“ priblížila na mieste nehody ministerka vnútra Denisa Saková. Dodala, že nákladné auto bolo zrejme preťažené. „Silný náraz mal pre osádku autobusu fatálne následky. Po zrážke zostal nákladiak prevrátený na ceste a autobus v priekope,“ doplnila hovorkyňa nitrianskej krajskej polície Renáta Čuháková.

Hasiči a záchranári sa obávali, že pod autobusom by ešte mohli objaviť ďalšie telá. Keď sa im však havarovaný autobus podarilo dostať na kolesá, žiadne obete už nenašli, informovalo Prezídium Hasičského a záchranného zboru SR na svojej facebookovej stránke. Pri udalosti zasahovalo 63 príslušníkov HaZZ s 25 kusmi hasičskej techniky.

Ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská informovala, že 20 ľudí bolo zavezených do nemocníc. Z toho najviac zranených prijala Fakultná nemocnica Nitra, konkrétne osem. Šesť ľudí prijali vo Fakultnej nemocnici s poliklinikou Nové Zámky, z toho jedného v ťažkom stave. Do Nemocnice Levice boli privezení traja pacienti, z toho jeden vo vážnom stave. Jeden pacient bol odvezený do Fakultnej nemocnice F. D. Roosevelta v Banskej Bystrici a je mimo ohrozenia života. Rovnako mimo ohrozenia života je aj pacient, ktorého doviezli do nemocnice v Topoľčanoch.

Detaily nešťastia

Nešťastie sa stalo na ceste medzi Nitrou a Zlatými Moravcami neďaleko Malanty, čo je časť Nitrianskych Hrnčiaroviec, niekoľko kilometrov od krajského mesta Nitra. Pred postavením rýchlostnej cesty R1 slúžila táto cesta ako hlavný ťah medzi Nitrou a stredným Slovenskom a nazývali ju „cestou smrti“. Prímestský autobus patril dopravcovi Arriva, išiel na linke z Nitry do obce Jelenec. Cestu po nehode uzavreli.

Sústrasť obetiam vyjadrili okrem premiéra aj prezidentka Zuzana Čaputová a politici koaličných i opozičných strán. „Po tejto hroznej tragédii prosím všetkých, jazdime opatrne a ohľaduplne, nech sa všetci šťastne vrátime k svojim rodinám,“ uviedla prezidentka. Viacerí ministri cestovali na miesto tragédie. Premiér Pellegrini sa pre nehodu rozhodol vrátiť z návštevy Cypru.

- - Inzercia - -