Dnes je štvrtok, 21.január 2021, meniny má: Vincent
Čas čítania
6 minutes
Zatiaľ prečítané

Modlitba pre Martu po 30 rokoch

november 15, 2019 - 10:04
V novembri 1989 stála na tribúne a jej pieseň Modlitba pre Martu sa ozývala námestím ako všeobjímajúca a všetko vyjadrujúca skladba. MARTA KUBIŠOVÁ však nie je len interpretka kultovej skladby, svoje postoje voči totalite vyjadrila aj činmi – podpísala Chartu '77 a vtedajší mocní jej zakázali spievať. Rok 1989 jej priniesol veľkú satisfakciu. Pár dní pred oslavami 30. výročia Nežnej revolúcie sme sa touto pozoruhodnou ženou rozprávali.
Foto: 

„Akurát som dobrala antibiotiká, mala som takú zvláštnu chrípku, bez teploty, cítim sa veľmi unavená. Hovoriť síce môžem, s hrdlom to však stále nie je dobré. No, Lucerna je už vypredaná a 16. novembra tam mám koncert, s tým sa už nedá nič robiť, budem sa tam musieť postaviť,“ posťažovala sa nám hneď v úvode. Už teraz vie, že Modlitbu bude spievať ako prídavok na záver koncertu. „Tá pesnička má už päťdesiatjeden rokov, stala sa symbolom odporu proti okupácii v roku 1968. Samozrejme, teší ma, že ľudia si ju stále žiadajú,“ vraví Marta Kubišová. A Česi sa rozhodli urobiť s touto piesňou veľmi milé gesto – presne 17. novembra, v nedeľu, v čase o 17.11. zaznie naraz vo všetkých českých rádiách – verejnoprávnych aj súkromných. Táto pieseň totiž zaznela aj pred tridsiatimi rokmi v Prahe na veľkej demonštrácii na Václavskom námestí. Aj takto originálne možno osláviť a pripomenúť si 30. výročie revolúcie z novembra 1989.

„Mám 77 rokov, no ponuky na vystupovanie sa stále hrnú. Avšak vystúpenie v pražskej Lucerne bude naozaj posledné. Povedala som si však, že napíšem knihu o udalostiach môjho života, ktoré mi niečím významným utkveli v hlave, ktoré pre mňa niečo znamenali. Nebude to teda typický chronologický životopis. Zatiaľ som sa ešte k tomu nedostala,“ prezradila zaujímavú informáciu zo svojho súkromia. Už štyri české vydavateľstvá jej ponúkli, že túto knihu vydajú. Marta Kubišová sa však bráni akýmkoľvek termínom. Nechce byť vyrušovaná telefonátmi typu – kedy to už dokončíte? Vraví, že písaniu nechá voľný priebeh, preto si žiadny termín na vydanie knižky nestanovila.

Reštart tri roky pred päťdesiatkou

Keďže je 30. výročie Nežnej, spomínaniu a hodnoteniu uplynulých troch dekád sa nedá vyhnúť. „Utieklo to ako voda. Ja som bola po revolúcii sústredená na to, aby som druhýkrát naštartovala spevácku kariéru. Stále som tomu neverila, že sa mi to podarí. Pre istotu som si od vtedajšieho zamestnávateľa zobrala dvojročnú neplatenú dovolenku. Bála som sa, či vôbec dáme dokopy skupinu.  Išla som do toho s takým pesimizmom...,“ opisuje Marta Kubišová, ako prežívala roky po revolúcii. Dnes už možno konštatovať, že obavy boli prehnané. Posledný album, ktorý vydala, a ktorým sa lúčila so speváckou kariérou, má názov Soul – v preklade duša. Vraví, že si ním splnila sny. Ako teda s odstupom rokov hodnotí kariéru? „Bol to jeden kotrmelec za druhým, ale nesťažujem sa, stálo to za to. Nič by som nemenila. V podstate som na štartovacej čiare stála dvakrát. Prvá moja kariéra trvala od roku 1962 do februára 1970. Bratislavskú lýru som vtedy získala dokonca trikrát – zlatú, striebornú aj bronzovú. Druhý raz som začínala po Novembri ´89, keď som už mala štyridsaťsedem rokov. Veľmi dobre som si uvedomovala, čo to znamená, a hovorila som si, tak to už veľká sláva nebude. No napokon sa návrat podaril, za čo som svojmu publiku veľmi vďačná,“ vyznala sa Marta Kubišová.

Na krivdu zo 68. roku nikdy nezabudne

Treba povedať, že osudové roky Martu Kubišovú „prenasledovali“ už  pri jej narodení. Keď bola jej mama tehotná, v Prahe zúril protektorát a heydrichiáda. Po zuby ozbrojená stráž vtedy vytiahla mamičku z postele a žiadali od nej, aby ich zaviedla za otcom. „To zľaknutie malo určite vplyv i na mňa. Potom si pamätám, to som mala skoro tri roky, letecký nálet na České Budějovice. Museli sme sa schovať do pivnice. Brat mal rok, reval, akoby ho na nože brali. Som presvedčená, že nezlomného ducha som zdedila po mame a po babke,“ vraví Marta Kubišová. A, samozrejme, nemožno zabudnúť na rok 1968, keď do Československa vtrhli tzv. spriatelené vojská Varšavskej zmluvy, aby potlačili obrodný proces. „Stále sa neviem preniesť cez okupáciu z roku 1968. Samozrejme, že nepociťujem nenávisť k dnešnému Rusku, veď obyčajní ľudia za to nemôžu, ale na tú krivdu, ktorú nám spôsobili neočakávaným vpádom vojsk, na tú zabudnúť nemôžem,“ priznáva otvorene.

Po roku 1969 nastala normalizácia a Marta Kubišová ju pocítila v plnej sile. Bola na výslní popularity, keď jej súdruhovia „stiahli oponu“. Potom sa už len pozerala, ako kolegovia z legendárneho tria Golden Kids – Helena Vondráčková a Václav Neckář –stúpali po rebríčku slávy a na Martu mali ľudia zabudnúť. Ako to prežívala? „V tom čase som, naopak, kolegov ľutovala, pretože vlastne kráčali po mínovom poli. Nikto  z nich nemohol vedieť, kto a kedy sa stane ďalšou obeťou normalizácie,“ spomína Marta Kubišová.

Držal ju plamienok viery

V roku 1977 podpísala Chartu 77 a keď Václava Havla uväznili, stala sa jeho hovorkyňou. Charta 77 bola občianska iniciatíva v normalizačnom Československu, ktorá kritizovala vtedajšiu moc za nedodržiavanie ľudských a občianskych práv. Niektorí historici uvádzajú, že práve tento dokument odštartoval rozpad komunistického režimu. Napriek všetkým úskaliam, ktoré Marta Kubišová prežila počas bývalého režimu, nikdy sa nepoddala. Vždy našla silu zostať sebou. Kde vlastne čerpala silu? „Aj v tých najťažších časoch tlelo vo mne zrniečko nádeje, že sa to zmení a napokon všetko dobre dopadne. Ten malý plamienok viery v dobro a spravodlivosť mi dodával silu nezúfať. Mám to v sebe dodnes a pomáha mi to prekonávať rôzne situácie. Nikdy som si nepripustila pocit, že tak toto je už koniec, už nikdy nič viac nebude. Myslím si, že človeka drží nad hladinou jeho viera,“ priznáva Marta Kubišová. Ako nám prezradila, aj dnes hľadá útechu v modlitbe. „Hoci nepoznám veľa oficiálnych modlitebných textov, som veriaca a obraciam sa na Boha často. A to nielen s prosbou o pomoc, ale aj preto, aby som poďakovala. Najviac ďakujem za dcéru Katarínu. Je skutočne vymodleným dieťaťom. Moje prvé tehotenstvo sa skončilo tragicky. O dieťatko som prišla v ôsmom mesiaci a komplikácie mi spôsobili klinickú smrť. Katarína sa narodila v roku 1979, v ťažkých časoch, keď ma intenzívne prenasledovala ŠtB kvôli podpísaniu Charty 77. Jej príchod na svet bol pre mňa svetlom v tom neľahkom období a dodnes je Katarína pre mňa veľká opora. Verím, že aj ja pre ňu. Navzájom sa veľmi podporujeme,“ hovorí Marta Kubišová.

Až mladí ustrážia demokraciu

Z výsostne intímneho, súkromného sveta speváčky sa prenesme opäť do verejného priestoru. Splnil ponovembrový vývoj jej predstavy o demokracii? „Žiadnu predstavu o demokracii som nemala. Socializmus nedával možnosť mať o demokracii čo i len hmlistú predstavu. Dlhý čas som si hovorila, že demokracia si nás ešte len hľadá, alebo my hľadáme ju. Z tohto dôvodu som bola dlho veľmi zhovievavá k rôznym prechmatom, ktoré sa tu odohrali. Ale určite som optimistka. Spolieham sa hlavne na mladú a najmladšiu generáciu, ktorá teraz ešte len dospieva, že ona si tú demokraciu už skutočne ustráži,“ odpovedá.

Mačke predĺžila život

Po Novembri 1989 sa Marta Kubišová nevrhla len na reštart kariéry, svoju pozornosť venovala aj nemým tváram. Verejnosť ju tak spoznala ako veľkú ochrankyňu zvierat. „Tejto činnosti sa venujem už dvadsaťštyri rokov. Prvý diel programu Chcete ma? sme odvysielali už v roku 1992. Inšpirovali ma smutné osudy zatúlaných zvierat, psov a mačiek. Nielenže zvieratá trpeli na ulici, ale zle to prežívali aj ich majitelia, ktorým sa zrazu stratili domáci miláčikovia. V tých časoch ešte neexistovali regulárne zvieracie útulky a nájdené zvieratá sa ocitali u súcitných ľudí. Vtedy som si povedala – chcelo by to kameru, ukázať tie zvieratká a dať šancu ľuďom všimnúť si tých zatúlancov. Neskôr vznikli aj útulky a myslím, že náš program mnohým pomohol nájsť blízkeho priateľa,“  opisuje Marta Kubišová. To, že to so zvieratkami vie aj v praxi, dokazuje jej najnovší príbeh z vlastnej domácnosti. „Predlžila som o rok život mojej dvadsaťročnej mačke, ktorá už minulé Vianoce mala zomrieť. Veterinár povedal, že pre ňu už nič nemôžem urobiť. Ja som prišla domov a povedala som si, že ju skúsim kŕmiť surovým kuracím mäsom. A ona holka ožila. Už je na tom dobre. Naučila sa dokonca piť vodu z vodovodného kohútika,“ opisuje zázračné uzdravenie domáceho maznáčika.

Hrdá na slovenský dvojkríž

Na Slovensku si Martu Kubišovú v týchto dňoch neužijeme. S našou krajinou ju však spája ocenenie, ktoré dostala od exprezidenta Andreja Kisku pri príležitosti 25. výročia vzniku Slovenskej republiky 1. januára 2018. Speváčka dostala Rad Bieleho dvojkríža II. triedy. „Veľmi si to vážim a som naň hrdá,“ dodáva Marta Kubišová.

- - Inzercia - -