Dnes je pondelok, 18.január 2021, meniny má: Bohdana
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Petržalka podala odvolanie voči developerskému projektu

november 24, 2019 - 14:09
Bratislavská mestská časť Petržalka podala odvolanie voči developerskému projektu Green Park. Projekt podnikateľa Ivana Kmotríka dostal od Okresného úradu Bratislava (OÚ) povolenie na stavbu. Stavebný zákon ale umožňuje, aby v územnom konaní rozhodoval aj okresný úrad. Stalo sa tak aj v tomto prípade, keď mestská časť Petržalka ešte za bývalého vedenia požiadala OÚ o atrahovanie spisu. Dôvodom mala byť technická náročnosť zámeru a zároveň kapacitná preťaženosť petržalského stavebného úradu.
Foto: 
RV Development 3

Podľa súčasného petržalského  starostu Jána Hrčku je  Green Park "veľmi neželaná stavba". Odvolanie Petržalky má 60 strán a mestská časť taktiež zvažuje aj podanie podnetu na Generálnu prokuratúru.

Starosta Petržalky sa projektu Green Park venoval krátko po svojom zvolený. Už týždeň po svojom nástupe žiadal OÚ, aby sa projektu venoval stavebný úrad v Petržalke,  pretože už aj počas posudzovania EIA sa ministerstvo životného prostredia vyjadrilo, že stavba nie je taká rozsiahla, aby ju musel posudzovať OÚ. Okresný úrad na listy starostu nereagoval, ani po opätovných urgenciách zo strany Miestneho úradu Petržalka.

Okresný úrad odsúhlasil stavebnú dokumentáciu, ktorá je podľa Petržalky v rozpore s územným plánom. Nemal taktiež súhlasné stanovisko na výrub alebo presadenie stromov ani z vlastného odboru ochrany prírody a nemá ani záväzné stanovisko cestného správneho orgánu, ktorý musí dať súhlas k napojeniu cesty a k vjazdu do objektu.

Bratislavský magistrát sa taktiež voči rozhodnutiu odvolal. Magistrát doposiaľ nevydal záväzné stanovisko k investičnej činnosti, pričom je to neopomenuteľný podklad pre rozhodovanie stavebného úradu v územnom konaní a nemôže byť nijako nahradené.

Spoločnosť  Grafobal Group development GGD zároveň poznamenala, že žiadosť o záväzné stanovisko hlavného mesta k územnému rozhodnutiu k projektu bola na magistrát doručená v októbri 2017. „Pričom už v auguste 2016 vydalo hlavné mesto svoje stanovisko k investičnému zámeru, ktorého pripomienky boli zapracované. Dokumentácia k územnému rozhodnutiu iba rozpracovala investičný zámer,“ doplnil Kresánek s tým, že v novembri 2018 vydala aj Petržalka, ako účastník územného konania, súhlas s umiestnením stavby Green Park.

Projekt Green Park, ktorý má vyrásť na pozemkoch medzi Starým mostom, Viedenskou cestou, Krasovského ulicou a Jantárovou cestou mal podľa neho vyrásť polyfunkčný projekt. Na mieste po zbúranom štadióne Artmedie Petržalka.

Dominantou mal byť 90-metrový vežiak s 30 podlažiami s bytmi a apartmánmi aj 11-podlažná kancelárska budova. Komplex mali doplňovať štyri šesťpodlažné obytné budovy. Celkovo mal komplex ponúknuť 221 bytov a ďalších 206 apartmánov. 

 

 

- - Inzercia - -