Dnes je pondelok, 26.október 2020, meniny má: Demeter
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

V Bratislave si budúci rok výrazne priplatíme na dani z nehnuteľnosti. Zvýši sa o 100 percent

december 05, 2019 - 21:52
Primátor Bratislavy Matúš Vallo a starostovia bratislavských mestských častí navrhujú, aby od 1. januára 2020 boli vyššie sadzby dane z nehnuteľnosti v hlavnom meste. V prípade bytov a rodinných domov má byť cena za meter štvorcový v rozmedzí od jedného eura po 1,15 eura. Návrh ešte musia prerokovať a schváliť poslanci mestského zastupiteľstva na poslednom zasadnutí v tomto roku. Na tlačovej besede o tom informoval bratislavský primátor spolu so starostami mestských častí.

"Návrh na zvýšenie dane z nehnuteľností je spoločným návrhom mesta a mestských častí. Nie je to návrh populárny a nikomu z nás určite neprinesie politické body. Naopak, takýto návrh patrí medzi najťažšie, ktoré môžu volení zástupcovia samosprávy svojim obyvateľom oznámiť. Museli sme však k nemu pristúpiť, lebo inú cestu na skvalitnenie služieb a na zásadnejšiu zmenu kvality života v našom meste dnes nemáme", informuje primátor hlavného mesta Matúš Vallo na sociálnych sieťach.

Po oznámení rozhodnutia sa na sociálnych sieťach rozprúdila búrlivá diskusia. Diskutujúci primátorovi vyčítajú predovšetkým jeho nedávne zvýšenie platu, ktorý mu schválili mestskí poslanci na rokovaní s účinnosťou od 7. decembra  5316 eur. 

Matúš Vallo rozhodnutie zdvojnásobiť sadzbu dane z nehnuteľností vysvetľuje nasledovne: "Opatrenia, ktoré prijala vláda v minulom období, hlavne tzv. chodníková novela, povinné zvyšovanie miezd vo verejnej správe o 10 %, príplatky za prácu cez víkend a v noci, alebo posledné zníženie sadzby dane z príjmu fyzických osôb, majú na rozpočty samospráv negatívne dôsledky. Je to všeobecne známe, hovorili sme o tom ako primátori a starostovia pri prijímaní každého z uvedených opatrení. Či už z pozície Bratislavy alebo aj z pozície Únie miest Slovenska. Len posledné menované opatrenie – nižšia daň z príjmu fyzických osôb – znamená čistý ročný výpadok príjmov mesta Bratislava vo výške 8 mil. EUR a o ďalšie 4 mil. EUR menej dostanú v dôsledku nižšej sadzby dane z príjmu fyzických osôb mestské časti", informuje ďalej.

O tom, či sa od januára 2020 tieto dane zvýšia a o koľko, budú ešte rozhodovať bratislavskí poslanci na decembrovom rokovaní mestského zastupiteľstva. 

- - Inzercia - -