Projekt Noc vonku poukáže na celosvetový problém bezdomovectva
Mnohí bezdomovci sú na ulici viac ako päť rokov a už sú zmierení so svojim stavom. Dlhodobé vylúčenie zo spoločnosti nemá pozitívny dopad na psychiku jednotlivca, a to môže spôsobiť stratu nádeje, že sa jeho situácia opäť zmení. Ak sa už človek dostane na ulicu, je potrebné ho čo najskôr zachytiť a poskytnúť mu najkomplexnejšiu pomoc. Pretože čím dlhší čas strávi na ulici, tým viac času a pomoci potrebuje na spätnú integráciu. Konečná fáza integrácie, žiaľ, na Slovensku skoro úplne chýba - a to je finančne dostupné samostatné bývanie.
V ostatnom období rastie aj počet mladých bezdomovcov. Podľa posledného sčítania až 70 ľudí vo veku 18 až 24 rokov a 284 detí. Ľudia bez domova sa priemerne dožívajú iba 49 rokov. Odborníci sa zhodujú, že bezdomovectvo by mohlo vyriešiť dostupné nájomné bývanie a rozvoj sociálnych služieb.
V zahraničí už niekoľko rokov funguje model „housing first“ , teda „najskôr bývanie“ a až potom riešenie konkrétnych problémov klienta, kde sa pomocou tohto modelu podarilo integrovať za 3 roky až 97 percent mladých ľudí na ulici.
Hoci s ľuďmi bez domova pracuje niekoľko organizácií a neformálnych dobrovoľníckych skupín, narážajú na spoločný problém – nedostatok ubytovacích kapacít.
Spoločná kapacita mestských zariadení - nocľahárne Mea Culpa a ubytovní Fortuna a Kopčany je 581 miest. Mesto tiež prevádzkuje centrum nízkoprahovej sociálnej služby pre deti a rodiny Fortunáčik a krízové centrum Repuls. Na území mesta je ďalších 575 miest v útulkoch a nocľahárňach. Koncepcia, kotrú pripravilo mesto navrhuje túto kapacitu zvýšiť o 822 miest.
Dobrovoľnícka akcia “Celosvetová Noc vonku” (The World’s Sleep out), ktorá sa uskutoční už dnes (7.12.), upozorňuje na problémy s bývaním. Po večernej diskusii v A4– priestor súčasnej kultúry sa o 22:00 účastníci presunú na Námestie Slobody, kde spoločne strávia noc pod holým nebom.
Rozprávku na dobrú noc prečíta Henrieta Mičkovicová a Daniel Pastirčák. Súčasťou programu na námestí bude tiež Živá knižnica s ľuďmi bez domova. Podujatie Noc vonku sa v Bratislave koná po šiestykrát.
Organizátormi Noci vonku 2019 sú občianske združenia Vagus, Depaul Slovensko a Proti Prúdu, s podporou občianskych združení PRIMA, Divadlo bez domova, ODYSEUS, Kresťania v meste, Domov sv. Jána z Boha, Komunita Sant' Egidio a Equita. Podujatie podporil aj magistrát pod záštitou primátora Matúša Valla.
Hlavné mesto na zníženie počtu ľudí bez domova pripravilo koncepciu.
Koncepcia definuje prioritné oblastí – prevenciu, sprístupňovanie bývania a začleňujúcich služieb v čo najkratšom čase, rozšírenie ubytovacích kapacít, rozvoj sociálnych a iných služieb, začleňovanie do pracovného procesu a monitoring bezdomovectva.
Súčasťou navrhovanej koncepcie je 25 akčných plánov. Medzi ne patrí vznik ambulancie pre ľudí bez domova v ubytovni Fortuna či sociálne alebo tréningové byty, v ktorých by mohli bývať až päť rokov. Z nich by mohli po získaní sociálnych návykov na ďalších päť rokov prejsť do nájomných bytov s regulovaným nájomným.
Koncepcia však nerieši finančné nároky jednotlivých akčných plánov a ani zdroj týchto peňazí.
Bezdomovec je človek, ktorý sa vymyká zo spoločnosti už na prvý pohľad svojím oblečením alebo stupňom dodržiavania hygieny. Vyhľadáva také miesta, ktoré disponujú rovnakými charakteristickými znakmi: sú to miesta, na ktorých sa pohybuje vysoký počet obyvateľov, čiže predstavujú potenciálny zisk financií, zvyškov jedál a inej pomoci. Tieto verejné miesta sú väčšinou všetkým známe, sú to miesta pri obchodoch, na lavičkách, pri staniciach, ale aj obytné štvrte miest.
Bezdomovectvo zaraďujeme medzi sociálno-patologické javy. Sociálna patológia definuje tieto javy ako deštruktívne alebo autodeštruktívne správanie ľudí, skupín aj celého spoločenstva.
Komentáre