Dnes je nedeľa, 20.september 2020, meniny má: Ľuboslav, Ľuboslava
Čas čítania
menej ako
1 minúta
Zatiaľ prečítané

Ceny bývania trhajú rekordy. Novostavieb v Bratislave je najmenej za posledných 15 rokov

január 07, 2020 - 15:48
Developeri stavajú, byty sa predávajú a ceny stúpajú. Ponuka bývania na trhu je kriticky nízka a trh si zvyká na nové pravidlá hypoték. Zdá sa, že bublina nepraskne ani v roku 2020 a nájomné bývanie sa stane prioritou.

Ceny bytov rastú naprieč celým Slovenskom, no najexponovanejšia je Bratislava. Developeri zhodne hlásia vysoký dopyt, hoci ceny všetkých produktov sú už rekordné. Ak ich aj nevypredajú hneď pri spustení predaja, v čase kolaudácie už bývajú plné. Nebude to zrejme inak ani v nasledujúcom roku. Ďalšie sprísňovanie podmienok na získanie hypotéky, ktoré prichádza z rozhodnutia Národnej banky Slovenska (NBS), znamená, že ľudia sa budú predtým snažiť využiť ešte relatívne uvoľnené podmienky.

Podľa analýzy, ktorú vypracovala poradenská spoločnosť Bencont Investments, bolo v treťom štvrťroku 2019 v hlavnom meste v ponuke 1 732 bytov v novostavbách. Pritom pred rokom to bolo 3 185 a odborníci bili na poplach. Medziročný pokles je takmer polovičný – za rok sa ponuka znížila o 45,6 percenta. 

Podľa odborníkov sa postupne dostane do popredia nájomné bývanie.V petržalskom projekte Nesto, ktorý by sa mal začať stavať v druhom kvartáli plánuje developer 20 percent nájomných bytov vrátane moderného formátu colivingu či senior housu.

 

- - Inzercia - -