Dnes je nedeľa, 20.september 2020, meniny má: Ľuboslav, Ľuboslava
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Kritici sa obávajú prepadnutia eurofondov na výstavbu druhej etapy električkovej trate v Petržalke

január 10, 2020 - 18:26
Cieľom hlavného mesta je modernizácia a ďalší rozvoj električkovej siete. Existujúca električková sieť je riedka a je potrebné ju zhustiť a zmodernizovať. Do roku 2024 plánuje mesto vybudovať novú električkovú trať v rozvíjajúcej sa zóne Chalúpkovo. Do roku 2023 musí mesto zrealizovať druhú etapu električkovej trate v Petržalke. Kritici sa obávajú, že sa druhá etapa výstavby električkovej trate do Petržalky nestihne a Európska komisia nepreplatí náklady na jej vybudovanie.

Na zrekonštruovanej električkovej trati v bratislavských mestských častiach Karlova Ves a Dúbravka postupne dokončujú nástupištia. „K dnešku evidujeme nedorobky na nástupištiach a vegetačných úpravách dráhy, ktoré však nemajú vplyv na to, aby mohla električka do Dúbravky premávať. V rámci celej rekonštruovanej trate ešte na niektorých zastávkach chýbajú časti kovového zábradlia, nie je kompletne vyznačené trvalé dopravné značenie a funkčná svetelná signalizácia. 

Stavebné práce na dráhe v časti obratisko Karlova Ves – Damborského (po novom Záluhy) v Dúbravke ukončili 20. decembra, ale spusteniu električkovej dopravy až do Dúbravky bráni spor o vstup na pozemky pod meniarňou Dolné Krčace, z ktorej je napájané trakčné vedenie pre túto trasu.

Výstavba druhej fázy električkovej trate je v ohrození. Projekt je financovaný z Operačného programu Integrovaná infraštruktúry. Druhú fázu treba postaviť do roku 2023. V opačnom prípade nám európska komisia nepreplatí náklady na jej vybudovanie.  Projekt výstavby II. etapy električkovej trate v bratislavskej mestskej časti Petržalka je momentálne vo fáze podávania žiadostí o stavebné povolenie. 

Nová električková trať bude mať dĺžku 3,8 kilometra a sedem zastávok v úseku od Rusovskej cesty po Janíkov dvor, cez centrálnu petržalskú os. Súbežne s radiálou chcú vybudovať cyklotrasy, cesty i chodníky k zastávkam. 

Budúca električková trať  plánuje hlavné mesto aj  v prudko sa rozvíjajúcej  zóne Chalupkova. Nová električková trať  povedie popred novú budovu Slovenského národného divadla (SND) po Pribinovej ulici. Výstavba 1,22 kilometra trate od Šafárikovho námestia po Prístavnú má vyjsť asi na 18,4 milióna eur. Mesto chce, aby prispeli aj developeri. Spustenie trate po výstavbe predpokladá mesto v roku 2024.

- - Inzercia - -