Dnes je nedeľa, 17.január 2021, meniny má: Nataša
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Čím sa môže pochváliť Bratislavská župa

január 20, 2020 - 12:35
Bratislavský samosprávny kraj dosiahol za dva roky viditeľné a merateľné výsledky. Zachránené pamiatky, opravené cesty, atraktívnejšie školstvo, pomoc autistom. Dôležitou prioritou je aj ochrana životného prostredia. V roku 2020 vyrastie priamo v historickom kaštieli v Čunove jedinečné ekoncentrum.
Foto: 
fb

"Priority kraja určujeme nielen rozumom, ale aj srdcom. Vďaka tomu sa nám darí postupne zachraňovať napríklad vzácne historické poklady, ako senecká synagóga, či rozbiehať významné projekty v oblasti životného prostredia," informuje predseda Bratisavského samosprávneho kraja na sociálnej sieti.

Jednou z priorít je školstvo. Bratislavská župa  podporuje a motivuje nových učiteľov a propaguje pestrú ponuku študijných odborov. Rekonštruuje župné zariadenia a školy. Pribudlo nové špecializované zariadenie pre autistických pacientov.

Ďalšou prioritou sú cesty. Opravili desiatky kilometrov regionálnych ciest. V spolupráci s mestami a obcami otvorili nové prestupné dopravné terminály a záchytné parkoviská (vo Svätom Jure, Malackách, Šenkviciach a Pezinku). Pribudli cyklotrasy, obnovili cyklistické značenie na úseku 130 kilomentrov.

Obnova kultúrnych pamiatok je tiež pre bratislavskú župa dôležitá. Pochváliť sa môže obnovenou seneckou synagógou. Barokový mostík v Stupave je tiež zachránený.

Dôležitou prioritou je aj ochrana životného prostredia. Preferuje rozvoj verejnej dopravy  a budovanie cyklistickej infraštruktúry.

V roku 2020 vyrastie priamo v historickom kaštieli v Čunove jedinečné ekoncentrum, ktoré bude vstupnou bránou do chránených území Dunaja v zahraničí aj u nás. Projekt je unikátny, pretože v tejto oblasti Slovensko veľmi dlho zaostávalo a nové environmentálno-vzdelávacie centrum bude slúžiť nielen nášmu regiónu. Kvôli jeho vzniku prejde významnou rekonštrukciou čunovský kaštieľ.

Prostredníctvom  dotačných schém podporuje konkrétne nápady. Za ostatné dva roky podporili už viac ako 1 000 projektov. 

stupava.jpg

Foto: 
fb
Historický most v Stupave

cyklo.jpg

Foto: 
fb
Obnovené cyklistické značenie

- - Inzercia - -