Dnes je utorok, 19.január 2021, meniny má: Drahomíra, Mário
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Ste proti hazardu? Počas volieb môžete podpísať petíciu proti hazardu

február 28, 2020 - 11:52
Bratislavčania môžu počas sobotňajších volieb do Národnej rady SR podpísať aj petíciu za zákaz hazardu v hlavnom meste. Podpisy budú zbierať stovky dobrovoľníkov v čase od 8:00 do 22:00 pred budovami s volebnými miestnosťami. „Hlavné mesto, ako aj viaceré mestské časti a poslanci mestského zastupiteľstva, túto iniciatívu od Zastavme hazard podporujú, a v prípade, že bude mať petícia dostatok podpisov, vyhovejú jej,“ informoval hovorca bratislavského magistrátu Peter Bubla.
Foto: 

Prijatie zákazu hazardných hier má pre hlavné mesto znamenať výpadok približne 2,5 milióna eur v mestskej kase. Tento výpadok však nebude okamžitý, ale postupný, tak ako bude končiť platnosť udeleným licenciám. Znížený príjem predstavuje 0,8 percenta bežných príjmov mesta a je možné ho nahradiť napríklad efektívnejším vymáhaním pohľadávok. „Určite to nie je dôvod na zvyšovanie daní pre ľudí. Tí sa preto nemusia preto, že by k takémuto scenáru mohlo dôjsť,“ povedal Bubla.

Po legislatívnej zmene stačí pod petíciu vyzbierať najmenej 15 percent podpisov obyvateľov hlavného mesta. V minulosti bol zákonný limit 30 percent. Následne petíciu predložia na zasadnutie mestského zastupiteľstva, kde budú o nej hlasovať poslanci mestského zastupiteľstva. V prípade, že získa potrebný počet hlasov, pripraví hlavné mesto všeobecne záväzné nariadenie o zákaze umiestnenia herní v zákonom stanovených budovách vrátane kasín. Vydané licencie na prevádzkovanie hazardných hier zaniknú uplynutím ich platnosti.

Postoj k hazardu vyjadrili Bratislavčania už v minulosti viac ako 136-tisíc podpismi pod petíciu za zákaz hazardu. „Vedenie hlavného mesto to berie ako jasný signál, a preto bude aj naďalej podnikať kroky za zastavenie hazardu v Bratislave,“ uviedol Bubla.

Hlavné mesto dodáva, že počas volieb zabezpečí mestská polícia hlavného mesta okrem bežného výkonu služby aj monitorovaciu činnosť s osobitným zameraním na lokality, v ktorých sú situované objekty s volebnými miestnosťami. Zároveň sú mestskí policajti pripravení v prípade potreby okamžite poskytnúť štátnej polícii potrebnú spoluprácu.

- - Inzercia - -