Dnes je pondelok, 26.september 2022, meniny má: Edita
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Bratislava má pripravené karanténne mestečko

apríl 16, 2020 - 19:08
Hlavné mesto má pripravené karanténne mestečko s podporou odborného, zdravotníckeho a sociálneho personálu, ktoré bude slúžiť ľudom bez domova počas trvania koronavírusu.
Foto: 

Bratislava má pripravené karanténne mestečko

Karanténne mestečko je zriadené na Zlatých pieskoch s počiatočnou kapacitou pre 50 ľudí. Hlavným cieľom je zabezpečiť adekvátnu pomoc jednej z najohrozenejších skupín obyvateľstva, ktorá nemá možnosť domácej karantény a zároveň tak chrániť verejné zdravie Bratislavčaniek a Bratislavčanov.

Okrem odborného zdravotníckeho personálu budú ľudom bez domova v karanténnom mestečku poskytovať pomoc aj sociálni pracovníci s podporou psychiatra, čo zabezpečilo hlavné mesto. Prvá fáza počíta s kapacitou 50 ľudí, z toho 30 miest je určených na karanténu pri podozrení a 20 miest pre prvé prípady potvrdeného ochorenia COVID-19. Maximálna kapacita bude 230 ľudí.

Takéto dočasné zariadenie je dôležité aj preto, aby mohlo byť naďalej zabezpečené fungovanie ostatných už fungujúcich služieb a zariadení pre ľudí bez domova v meste. Hlavné mesto je v intenzívnom kontakte so všetkými zariadeniami, ktoré v Bratislave poskytujú služby a poradenstvo pre ľudí bez domova. Karanténne mestečko nebude slúžiť na priamu žiadosť jednotlivca o prijatie. Jediným spôsobom ako bude možné sa do zariadenia dostať je štandardizovaným postupom cez sociálne služby (nocľahárne, denné centrá, pracovníci v teréne).

Spustenie karanténneho mestečka je jedným avšak zďaleka nie jediným opatrením hlavného mesta na pomoc pre ľudí bez domova v kontexte ochrany verejného zdravia. Medzi ďalšími sú:

  • mestský terénny tím, ktorí pomáha v uliciach (zabezpečenie dezinfekcie a ochranných rúšok, distribúcia jedla, či poskytnutie potrebných informácií),
  • podpora pre všetky mimovládne organizácie venujúce sa pomoci pre ľudí bez domova (poskytnutie materiálnej pomoci – cca 1700 respirátorov, vyše 15-tisíc jednorazových rúšok, vyše 15-tisíc kusov ochranných rukavíc, viac ako 600 litrov dezinfekcie),
  • príprava ubytovacieho projektu dobrovoľnej samoizolácie pre ľudí bez domova po vzore zahraničných miest,
  • príprava krízového priestoru pre nocľah ľudí bez domova v prípade zatvorenia jednej z existujúcich služieb,
  • hygienické stanice (aktuálne v 3 lokalitách Bratislavy a v príprave sú ďalšie 3 lokality),
  • dezinfekcia verejných priestorov, napríklad aj v lokalite Kopčany alebo Pentagon.

- - Inzercia - -