Dnes je štvrtok, 26.november 2020, meniny má: Kornel
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Benefity jogy. Prečo by sme s ňou mali začať?

máj 30, 2020 - 16:00
Joga nám vie dať neskutočne veľa. Prinesie oveľa väčšiu flexibilitu, menšie bolesti (chrbta, menštruačné problémy), zvládame lepšie stresové situácie, zdravšie dýchame a v neposlednom rade krásne formujeme postavu. Má obrovský duchovný rozmer, kde si každý nájde to čo potrebuje. Učí nás vďačnosti a pokore. A už len kvôli správnemu držaniu tela ju stojí za to vyskúšať.

Deti sú naši najlepší učitelia.

Schúlené a spokojné dieťatko v meditačnej polohe znie pre mnohé z nás ako zázrak. Väčšinou totiž svoje deti naháňame a prosíme aby ten veľký prílev energie ustáli bez zranení. Všimnime si však ako veľa nás deti učia svojim bezprostredným správaním. Veď kto si vie lepšie vychutnávať prítomný okamih než oni samy? Každá z nás si zrejme občas uvedomí ako ju jej dieťa prinútilo spomaliť, nadýchnuť sa a poďakovať. Už len spôsob akým deti sledujú každú rastlinu či čokoľvek čo sa pri nich mihne je fascinujúci. My preletíme toľko krát vôkol vecí mysliac si čo všetko je ešte dôležité a oni nás zastavia. Tu a teraz mama. Užívajme si to spolu.

Čo je joga

Samotné slovo “joga”, v staroindickom jazyku sanskrit všeobecne popisuje činnosť spájania. Každý jednotlivec, jednotlivá duša, sa chce harmonicky spojiť s celkom, teda chce spojiť svoj pozemský život so širším okolím, v ktorom žije, obrazne povedané s kozmom (vesmírom), v ktorom existuje. Toto spojenie nie je však jednorázové, ale má priebehový charakter, presnejšie je teda označiť to ako spájanie. Takéto harmonické zapojenie sa človeka do života je výsledkom majstrovských schopností a zručností a kladie na človeka nároky po stránke duchovnej, duševnej a aj fyzickej. Majstrovsky zvládnutý život je výsledkom zmysluplného životného snaženia a intenzívneho duševného rozvoja. Spomeňme aspoň zopár týchto duševných vlastností ktorým nás joga učí.

  • schopnosť dať životu zmysluplný obsah
  • rozhodnosť a cit pre nasadenie a prácu
  • schopnosť tvoriť si predstavy nezávisle od telesných pocitov
  • záujem o morálne dobro
  • logické myslenie slobodné od nálad
  • zaujatie osobného stanoviska v dôležitých momentoch
  • horlivosť k veľkým výzvam života

K tomu môžeme pridať zdravotné benefity, ktoré z cvičenia plynú a máme určite veľa dôvodov začať.

Aj vy ste dostali chuť si zacvičiť?

- - Inzercia - -