Dnes je štvrtok, 13.august 2020, meniny má: Ľubomír
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

Kráľovské mesto Skalica očarilo Slovenský deň kroja

júl 06, 2020 - 19:04
V Skalici sme sa stretli so speváckou skupinou Spjevule pri rotunde sv. Juraja. Je odtiaľ nádherný výhľad na celé mesto a ten aj dodával celej akcii veľmi príjemný nádych. Krása slovenských dievčat s kombináciou ich silných hlasov bola nezameniteľná. Sú to momenty, ktoré stoja za všetku tú organizačnú námahu.

Slobodné kráľovské mesto Skalica

Nie je to len o vôni čerstvo upečeného pravého trdelníka. Malebné a príjemné mestečko vás očarí od prvého momentu. My sme zavítali aj do kláštora františkánov, kde nás dievčatá ohromili svojími hlasmi. V spojení s výbornou akustikou to bol veľký zážitok.

Dievčenská spevácka skupina „Spjevule ze Skalice" sa venuje interpretácii ľudových piesní z najbližšieho okolia, teda Skalice a regiónu Záhorie. Tvorí ju 8 dievčat vo veku 12 - 15 rokov, ktoré spojila láska k folklóru a svoj voľný čas venujú aj ľudovej hudbe a nácviku piesní. Úspešne reprezentujú svoj región nielen za hranicami mesta, ale i Slovenska. V súčasnosti patria k mladej generácii interpretov záhoráckej ľudovej piesne. Pracujú pod vedením skalického rodáka, hudobníka a učiteľa Miroslava Buzrlu. Skaličania sú na svoje Spjevule právom pyšní.

Zástupkyňa primátorky Veronika Buc preberá spomienkové predmety od generálnej riadteľky vydavateľstva STAR Production Márie Rehákovej: " Tento rok, keďže rešpektujeme bezpečnostné opatrenia a množstvo ľudí možno bude chcieť sledovať Slovenský deň kroja na televíznych obrazovkách, chodíme za vami a spoločne tvoríme originálny a výnimočný program. Priamo vo vašom súbore nakrúcame tance, ktoré vychádzajú z vašich tradícií, počujeme si váš spev a obdivujeme kroje. Ich farebnosť, ale aj symboliku, v ktorej je veľká výpoveď. Mnohé vaše videá predstavíme priamo v septembri v Banskej Bystrici. Slovenský deň kroja takto vytvoríme spoločne."

Pani zástupkyňa primátorky Veronika Buc: "Skalica udržiava silné tradície čo sa týka folklóru aj regionálnych výrobkov. Okrem trdelníka máme aj skalický rubín, veľa sakrálnych pamiatok, snažíme sa dodržiavať rodinné tradície. Máme asi 11 kostolov, čiže výhľad z rotundy je aj tým fascinujúci. V Skalici je aj FS Skaličan a k tejto ľudovej tradícií by sme mohli pridať aj výrobu trvácnej svadobnej torty, ktorá ma folklórny nádych, torta má výšku až 1,5 metra. Mávame aj Trdlofest, kde sa prezentujú všetky folklórne skupiny. Taktiež nesmiem opomenúť remeselný jarmok, ten je tak isto úzko spätý s umením. Jednoducho je nám v Skalici všetkým dobre a sme radi, že ste nás prišli navštíviť."

Dievčatá nám predviedli tance a najmä spevy vo svojom nárečí, čo len umocnilo kultúrny zážitok

Momentálne prebieha tretí ročník Slovenského dňa kroja a je výnimočný tým, že chodíme my za vami a vy nás s čarokrásnymi úsmevmi vítate vo svojich krajoch, aj krojoch. Slovenský deň kroja bol založený pri príležitosti 70. výročia týždenníka Slovenka a  vyzdvihuje to jedinečné v nás. Unikátne tradície a zvyky, to čo nikde na svete nenájdete. Iba u nás, na Slovensku. 

Ďakujeme všetkým, deťom, mladým, starším, že si našli čas a takto môžeme tvoriť Slovenský deň kroja SPOLOČNE. 

SLOVENSKÝ DEŇ KROJA 2020 || úvod

- - Inzercia - -