Dnes je štvrtok, 26.november 2020, meniny má: Kornel
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

Letný outfit na cvičenie: ako postupovať pri jeho výbere?

júl 16, 2020 - 08:00
Letné dni so sebou prinášajú množstvo príležitostí a času na športovanie. Veď práve v tomto období venujeme viac času turistike, joge, fitness či klasickému behu na čerstvom vzduchu. Jedno je isté - na šport je okrem odhodlania potrebné i vhodné oblečenie.

Výber outfitu

Najuniverzálnejším športovým kúskom sú legíny vyrobené z kvalitného elastického materiálu, ktorý sa dokáže prispôsobiť každej ženskej krivke. Využíva ich veľa žien a dnes sú už navyše dostupné vo viacerých strihoch a farbách. Pokiaľ sa chystáte na indoorové športy, môžete zvoliť ¾ dĺžku. Tá je vhodná aj na jogging počas letných večerov. Dlhšiu verziu oceníte pri cyklistike alebo v horách, kde by vám mohlo byť chladnejšie. Ich univerzálnosť spočíva v tom, že sú využiteľné prakticky pre každý indoorový alebo outdoorový šport. Umožňujú voľný pohyb nôh a sú ľahko kombinovateľné s akýmkoľvek zvrškom a obuvou.  

Jedným z dôležitých dielov dámskeho športového outfitu by mala byť športová podprsenka, ideálne s kompresnou funkciou. Zabezpečí dokonalý komfort hlavne počas behu. Je priliehavá, no zároveň pružná, preto vás nebude tlačiť. Priliehavé by mali byť aj športové topy.

Kvalita materiálov

Základom každého športového oblečenia je materiál. Ten musí byť funkčný a dobre odvádzať vlhkosť. Polyamid, nazývaný tiež silon či nylon, je silný a rýchloschnúci. To znamená, že na seba neviaže vodu, ale odvádza ju od tela a rýchlo sa odparuje. Na cvičenie je rovnako výborná kombinácia polyesteru a elastanu. Elastan zabezpečí, že oblečenie vám pri pohybe dokonale priľne na telo. Nevhodná na cvičenie je bavlna. Pri potení zadržiava vlhkosť a vám sa môže stať, že budete cvičiť celkom mokrá.

Pozor si treba dať aj na niektoré druhy tkanín. Tie neraz obsahujú nežiadúce alergény, ktoré pri kontakte so spotenou kožou vyvolajú kožné problémy. Pri výbere športového oblečenia je lepšie zvoliť kvalitu za vyššiu cenu než množstvo lacných kúskov, ktoré sú vo finále nepraktické a nefunkčné.

Šport a ekológia

Vo viacerých kolekciách u svetových značiek badať vplyv športového štýlu. Značky sa inšpirujú strihmi a farbami, módny štýl athleisure je obľúbený aj u viacerých celebrít. Avšak, najväčším trendom sa stala práve ekológia a s tým spojená udržateľnosť materiálov. Mnohé svetové značky vytvorili nové kolekcie na princípe ekologického myslenia a udržateľných materiálov. Vyrábajú oblečenie a doplnky z recyklovaných, organických a certifikovaných materiálov, v dôsledku čoho vzniká čoraz viac lokálnych značiek. Napríklad aj švédska značka Björn Borg neúprosne pracuje na znižovaní dopadu na životné prostredie prostredníctvom udržateľných materiálov a moderných výrobných techník. Presadzuje predpisy týkajúce sa používania chemikálií a vody, vykonáva aj prísne kontroly kvality, aby zaistila výrobky s dlhou životnosťou. 

Pokiaľ sa chcete vydať smerom udržateľnosti aj vy, stačí, ak pri nákupe upriamite pozornosť na kvalitu kupovanej veci a jej zloženie. Uvidíte, že v kvalitnom športovom oblečení sa budete cítiť oveľa pohodlnejšie.

Galéria: Björn Borg

- - Inzercia - -