Dnes je štvrtok, 21.január 2021, meniny má: Vincent
Čas čítania
3 minutes
Zatiaľ prečítané

Aj Liptovské Sliače privítali Slovenský deň kroja

júl 23, 2020 - 22:13
Liptov je nádherná časť Slovenska sama o sebe. Pridajte si k tomu ľudí, čo spievajú a tancujú s vášňou tak veľkou, že nasledujúca generácia ich prirodzene s obdivom nasleduje. Môžu byť príkladom pre nás všetkých.
Foto: 

Detský folklórny súbor Sliačanček

Také množstvo nadšených detí sme ešte veru nevideli. Starí rodičia, rodičia, vnúčatá, všetci spolu nasávali atmosféru krásneho dňa a bol to veru zážitok! 

Alenka Balážecová, organizačná vedúca folklórnej skupiny Sliačanka: "Rozhodli sme sa prihlásiť do Slovenského dňa kroja pretože sme sa zúčastnili už oboch ročníkov a chceli sme ukázať čo máme nové. Sliačanka vznikla v roku 1932, v rámci divadelných predstavení, ktoré vtedy režírovala pani riaditeľka Bronislava Kubánková. Prezentujeme folklór z našej obce, chodíme po Slovensku aj v zahraničí. Naša obec má 3700 obyvateľov, tradície udržujeme veľmi radi, deti aj seniori. Medzi tradície u nás patrí vynášanie Murieny, účasť na veľkonočnej omši v krojoch, spievame aj Jána pred sviatkom SV. Jána. Robíme vianočný program v kostole, členovia súboru chodia spievať počas štedrého dňa. Obec je známa významnými sakrálnymi stavbami. Prvá je starý kostol sv. Šimona a Júdu, z roku 1326 a nový kostol dvoch sŕdc, na konci vo Vyšnom Sliači. Tento bol vysvätaný v roku 2000. Príroda u nás je nádherná, vrchy okolo obce sa vinú ako veniec a ešte aj dva minerálne pramene. Teplicu na trávanie a smäd a železitý medokiš. V našej obci jednoducho nájde každý, čo potrebuje."

Detský kroj sa v Liptovských Sliačoch nazýva Kabaňa

Zažili sme krstiny, pastierske piesne, rozkazovačky a to všetko v nádhernom prostredí Liptova.

Deviataci, ktorí končia ZŠ v Liptovských Sliačoch sa naučia na rozlúčku pesničky, oblečú sa do svadobných krojov a tým symbolicky poukazujú na to, že končia s detstvom. 

Liptovská srdečnosť je známa široko ďaleko!

Slovenský deň kroja bol založený pri príležitosti 70. výročia týždenníka Slovenka a  vyzdvihuje to jedinečné v nás. Unikátne tradície a zvyky, to čo nikde na svete nenájdete. Iba u nás, na Slovensku. 

Typický kroj z Liptovských Sliačov pozostáva z paličkovaných čepcov (čipky) a dlhej sukne. Tým sa odlišuje od krojov z iných obcí. Dámy zo Sliačov nám predstavili "Dievočský" a mládenecký kroj. Dievka  mávala na sebe košelu, kabát, biele sukne a zásteru, tzv. červenú šatu. Vlasy mávali dievčatá upletené do dvoch vrkočov a spojené šnúrou, motúzom z priadze. 

Mládenec nosil klobúk s perom alebo bez pera, širák, vyšívanú košeľu aj súkenky a na slávnostné podujatia čižmy alebo v bežný deň krpce. Detský kroj sa v Liptovských Sliačoch nazýva Kabaňa. Nosili ho dievčatá vo veku 4-14 rokov. Potom už dievočský kroj. Deti nosili v lete bosé. Čižmy sa nosili len do kostola. 

 

"Tento rok, keďže rešpektujeme bezpečnostné opatrenia a množstvo ľudí možno bude chcieť sledovať Slovenský deň kroja na televíznych obrazovkách, chodíme za vami a spoločne tvoríme originálny a výnimočný program. Priamo vo vašom súbore nakrúcame tance, ktoré vychádzajú z vašich tradícií, počujeme si váš spev a obdivujeme kroje. Ich farebnosť, ale aj symboliku, v ktorej je veľká výpoveď. Mnohé vaše videá predstavíme priamo v septembri v Banskej Bystrici. Slovenský deň kroja takto vytvoríme spoločne. Tešíme sa na vás." hovorí Mária Reháková, generálna riaditeľka vydavateľstva STAR Production.

Ďakujeme všetkým, deťom, mladým, starším, že si našli čas a takto môžeme tvoriť Slovenský deň kroja SPOLOČNE. 

SLOVENSKÝ DEŇ KROJA 2020 || úvod

- - Inzercia - -