Dnes je štvrtok, 21.január 2021, meniny má: Vincent
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

Slovenský deň kroja navštívil malebnú Liptovskú Lužnú

júl 25, 2020 - 10:42
Obec Liptovská Lužná sa rozprestiera na dolnom Liptove a na jej konci sú lúky a stráne ako vystrihnuté z filmu. Je to prostredie v ktorom sa folklór vyslovene vyžaduje. V spojení s nádhernými scenériami sme zostali obohatený o hudobný aj vizuálny zážitok.
Foto: 

Rázovitá vrchárska obec Liptovská Lužná, ktorej chotár sa rozprestiera v západnej časti Nízkych tatier v Lúžňanskej kotline so svojimi zrubovými domami nás privítala v duchu svojich tradícií, ktoré sa tam uchovávajú dodnes a ktoré v minulosti zachytil aj Karol Plicka na svojich fotografiach a vo filmoch. 

Regrúti, hrabačky a ešte oveľa viac

Zažiť hrabačky v krásnom prostredí Liptova je pastvou pre oči a po náročnej práci si treba dopriať zaslúžený oddych

Folklórna skupina Lužňan sa venuje piesňam a tancom už roky s veľkou vášňou

Slovenský deň kroja bol založený pri príležitosti 70. výročia týždenníka Slovenka a  vyzdvihuje to jedinečné v nás. Unikátne tradície a zvyky, to čo nikde na svete nenájdete. Iba u nás, na Slovensku. 

Kroj je typický tým, že je vyrobený z prírodných materiálov domáceho ľanového plátna a 

V Liptovskej Lužnej sú známe meandre, nachádzajú sa za dedinou. Je to odchýlka vodného toku od priameho smeru vo forme oblúka. Voda, ktorá tečie opačným smerom. Nájdete tu aj množstvo krásnych dreveníc, fantastických domácich syrov a známe pohorie Prašivá. Folklór dýcha v tomto prostredí naozaj všade. Folkloristi z Liptovskej Lužnej sa zúčastnili prvého ročníka Slovenského dňa kroja v Banskej Bystrici a sme radi, že sa nám podarilo stretnúť sa aj tento rok.

Na Liptove sú krásne devy

"Tento rok, keďže rešpektujeme bezpečnostné opatrenia a množstvo ľudí možno bude chcieť sledovať Slovenský deň kroja na televíznych obrazovkách, chodíme za vami a spoločne tvoríme originálny a výnimočný program. Priamo vo vašom súbore nakrúcame tance, ktoré vychádzajú z vašich tradícií, počujeme si váš spev a obdivujeme kroje. Ich farebnosť, ale aj symboliku, v ktorej je veľká výpoveď. Mnohé vaše videá predstavíme priamo v septembri v Banskej Bystrici. Slovenský deň kroja takto vytvoríme spoločne. Tešíme sa na vás." hovorí Mária Reháková, generálna riaditeľka vydavateľstva STAR Production.

Ďakujeme všetkým, deťom, mladým, starším, že si našli čas a takto môžeme tvoriť Slovenský deň kroja SPOLOČNE. 

SLOVENSKÝ DEŇ KROJA 2020 || úvod

- - Inzercia - -