Dnes je štvrtok, 06.máj 2021, meniny má: Hermína
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Slovenský deň kroja navštívil aj Krivany

júl 28, 2020 - 14:00
Krivany, starobylá obec s bohatou históriou, leží v severozápadnej časti Šariša. Vďaka folklórnej legende – Jánovi Lazoríkovi, sa už pred desiatkami rokov Krivany stali centrom uchovávania ľudových tradícií v celom regióne hornej Torysy.
Foto: 

Učiteľ, osvetový pracovník, botanik, ovocinár, ale predovšetkým folklorista, národopisec, zberateľ a zástanca uchovania šarišského dialektu neúnavne zbieral a duchovné i hmotné kultúrne dedičstvo. Folklór podľa Jána Lazoríka obsiahol kedysi celý život: „Nič nie je také v ľudskom živote, aby to nebolo vyspievané v ľudovej piesni.“

V roku 1968 založil kriviansku folklórnu skupinu, pre ktorú písal scenáre stavané výlučne na miestnom folklóre. Skupina dnes nesie na jeho počesť meno Jána Lazoríka. V dedine v roku 1973 inicioval svojpomocnú výstavbu nádherného amfiteátra s plastikami ľudových rezbárov. Stál aj pri zrode vychýreného Hornotoryského folklórneho festivalu v Krivanoch pred dvadsiatimi piatimi rokmi. 

Svojská osobnosť Jána Lazoríka, jeho charakteristický temperament a príznačný humor dodnes zanechali výraznú stopu v živote celej obce. Tento rok je pre Krivany mimoriadny, pretože si pripomínajú dve významné výročia týkajúce sa tejto výraznej rázovitej osobnosti – sté výročie narodenia a piate výročie úmrtia.

Slovenský deň kroja bol založený pri príležitosti 70. výročia týždenníka Slovenka a  vyzdvihuje to jedinečné v nás. Unikátne tradície a zvyky, to čo nikde na svete nenájdete. Iba u nás, na Slovensku. 

"Tento rok, keďže rešpektujeme bezpečnostné opatrenia a množstvo ľudí možno bude chcieť sledovať Slovenský deň kroja na televíznych obrazovkách, chodíme za vami a spoločne tvoríme originálny a výnimočný program. Priamo vo vašom súbore nakrúcame tance, ktoré vychádzajú z vašich tradícií, počujeme si váš spev a obdivujeme kroje. Ich farebnosť, ale aj symboliku, v ktorej je veľká výpoveď. Mnohé vaše videá predstavíme priamo v septembri v Banskej Bystrici. Slovenský deň kroja takto vytvoríme spoločne. Tešíme sa na vás." hovorí Mária Reháková, generálna riaditeľka vydavateľstva STAR Production.

Ďakujeme všetkým, deťom, mladým, starším, že si našli čas a takto môžeme tvoriť Slovenský deň kroja SPOLOČNE. 

SLOVENSKÝ DEŇ KROJA 2020 || úvod

- - Inzercia - -