Dnes je štvrtok, 06.máj 2021, meniny má: Hermína
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

Slovenský deň kroja zavítal aj do Liptovského Mikuláša

august 07, 2020 - 11:38
Pri návšteve Liptovského Mikuláša sme sa potešili zisteniu, že stretnutie s folkloristami prebehne v záhrade Liptovskej galérie Petra Michala Bohúňa. Je to unikátny priestor, kde folklór krásne vynikol spolu s impozantným pozadím. Pohoria na okolí dodali celému podujatiu zaslúženú majestátnosť.
Foto: 

Očarujúce súbory 

Piesne a tance z folklórnych súborov Váh, detského folklórneho súboru PramienokĎumbier nám priniesli radosť a pokoj v duši. Presne to, čo má folklór ľuďom odovzdať. Povznesenie na duchu v náročnejších chvíľach a v tých veselších, potešenie v podobe podupkávajúcich nôh. Jednoducho sa nedá len tak stáť, keď zaznejú tóny, čo vchádzajú do srdca.

ram_2951.jpg

mikuláš
Čo sa za mladi naučíš na starobu akoby si našiel

Aj folklórne zoskupenie Vŕbové prútie je známkou kvality aj na základe zrelšieho veku jeho členov a ich bohatých skúseností. Snahou jeho členov je ľudové umenie, hudbu, tanec, zvyky a tradície uchovávať, rozvíjať a priblížiť tak širokej verejnosti.

 Generálna riaditeľka vydavateľstva STAR Production Mária Reháková so šéfredaktorkou týždenníka Slovenka Máriou Mikovoumikuláš

Slovenský deň kroja bol založený pri príležitosti 70. výročia týždenníka Slovenka a  vyzdvihuje to jedinečné v nás. Unikátne tradície a zvyky, to čo nikde na svete nenájdete. Iba u nás, na Slovensku. 

Atmosféru folklóru v Liptovskom Mikuláši výstižne zhrnul pán primátor Ján Blcháč: „Aj naše mesto rôznymi spôsobmi podporuje folkloristov a spolupracuje s nimi pri príprave či organizácií rôznych podujatí. Osobne som bol súčasťou prípravy prezentácie folklóru na Slovenský deň kroja, do ktorého sa zapájajú aj mnohé súbory z nášho regiónu. Teším sa na vyvrcholenie tohto podujatia, ktoré bude 12. septembra v Banskej Bystrici. V Liptovskom Mikuláši si ctíme tradície našich mám a otcov a milujeme folklór.  Folklórne tradície u nás zachovávame, rozvíjame, ba povedal by som, že v našom regióne zažívame renesanciu folklóru. Oživovanie folklóru nám prináša nielen krásne spomienky, ale aj spontánnu radosť.“ 

Folklór spája. Na fotke generálna riaditeľka vydavateľstva STAR Production Mária Reháková a primátor Liptovského Mikuláša Ján Blcháč spolu so šarmantnou  folkloristkou

mikuláš

Takéto úsmevy dokáže vyčarovať autentická hudba na Liptove!

mikuláš

"Tento rok, keďže rešpektujeme bezpečnostné opatrenia a množstvo ľudí možno bude chcieť sledovať Slovenský deň kroja na televíznych obrazovkách, chodíme za vami a spoločne tvoríme originálny a výnimočný program. Priamo vo vašom súbore nakrúcame tance, ktoré vychádzajú z vašich tradícií, počujeme si váš spev a obdivujeme kroje. Ich farebnosť, ale aj symboliku, v ktorej je veľká výpoveď. Mnohé vaše videá predstavíme priamo v septembri v Banskej Bystrici. Slovenský deň kroja takto vytvoríme spoločne. Tešíme sa na vás." hovorí Mária Reháková, generálna riaditeľka vydavateľstva STAR Production.

Ďakujeme všetkým, deťom, mladým, starším, že si našli čas a takto môžeme tvoriť Slovenský deň kroja SPOLOČNE. 

SLOVENSKÝ DEŇ KROJA 2020 || úvod

Na Liptove nájde jednoducho každý, čo potrebuje. Dokáže naplniť túžbu po aktívnom 

oddychu, ale aj zabezpečiť dokonalé vypnutie mysle. Je len na vás, čo si vyberiete.

- - Inzercia - -