Dnes je utorok, 27.júl 2021, meniny má: Božena
Čas čítania
3 minutes
Zatiaľ prečítané

Poézia spod tatranských štítov

august 15, 2020 - 15:00
Naše potulky za krásami ľudových tradícií Slovenska v rámci Slovenského dňa kroja nás zaviedli do jedného z najkrajších kútov krajiny, do obce Štrba, ležiacej na úpätí Vysokých Tatier.
Foto: 

Dnešná Štrba je moderná obec so všetkými vymoženosťami dvadsiateho prvého storočia. No zároveň je preslávená svojím vzťahom k ľudovým tradíciám, ktoré tu zosobňujú najmä členovia Detského folklórneho súboru Štrbianček a Folklórnej skupiny Štrbän.

Privítali nás v malebnej drevenici, jednej z mála pôvodných stavieb, ktorá tu zostala z dávnych dôb ako svedok rozprávajúci príbeh našich predkov, naplnený pracovitosťou, pokorou a zároveň aj nesmiernym citom pre krásu.

Vďaka tunajším folkloristom sme sa stali svedkami azda najkrajšej udalosti v živote mladých ľudí – svadby, konkrétne nosenia rúcha z domu nevesty do ženíchovho. Je to emotívny obrad, sprevádzaný piesňami, ktoré tu pretrvávajú už po celé generácie.

Nebola to len pastva pre sluch, ale aj pre zrak. Tunajšie kroje vynikajú nevšednou krásou a jemnou farebnosťou, vďaka čomu si nikto nemohol pomýliť Štrbanky so ženami z okolitých dedínNa ich krojoch nikdy neuvidíte červenú, zelenú či modrú. Vždy dávali prednosť pastelovým farbám – bledomodrej, bledoružovej, nevädzovej, zvláštnej tlmenej farbe, ktorú tu volajú hlinková a vidieť ju len na tých najsviatočnejších krojoch. V tej jednoduchosti je ukrytá elegancia, ktorú si dokázali uchovať po celé roky.

Typickým kúskom odevu  je drobno plisovaná sukňa, plesiraj, ktorú si šili, samozrejme, ručne. Medzi dva papiere sa vložila látka, každý záhyb sa ručne poskladal, potom sa to naparilo nad parou a nechalo vyschnúť. Vraj im to trvalo len pár hodín. Oveľa viac času zabrali precízne výšivky – ažúrovanie. Výzdoba sviatočného kroja touto technikou mohla trvať aj dva mesiace.

Šoldov – osada dávnych obrov?

Neďaleko Štrby leží zaniknutá obec Šoldov, ktorej existenciu obostierajú mnohé záhady. Hovorí sa, že tu kedysi žili obri. Táto legenda vznikla na základe archeologických vykopávok, pri ktorých sa v tunajších dávno zabudnutých hroboch skutočne našli aj dvojmetrové kostry.

Legendy o Šoldove zľudoveli a tunajší obyvatelia s nimi doslova zrástli. Len ťažko by ste  tu hľadali niekoho, kto by nevedel o Šoldove a mnohí tam hľadajú aj svoje korene. 

Na toto miesto, nad ktorým sa vznáša priam mystická atmosféra, nás spolu s folkloristami zaviedol starosta Štrby Michal Sýkora. Už na prvý pohľad vidno, že pre týchto Podtatrancov táto obec veľmi veľa znamená. Pochopili sme, že  Šoldov je pre nich symbolom hrdosti a spolupatričnosti, zdrojom lokálpatriotizmu, ktorý významne napomáha prosperovaniu obce. Je skvelým príkladom toho, ako história a tradície dokážu pomáhať prítomnosti, ak sa uchovávajú v živej pamäti ľudí.

„Šoldov je skrátka v nás,“ hovorí starosta Michal Sýkora, ktorému, mimochodom, do dvoch metrov tiež veľa nechýba. „Je to hrdosť na našu obec, národ, krajinu. Len ten, kto vie, odkiaľ prichádza, kde sú jeho korene, môže dovidieť aj do svojho cieľa.“

Slovenský deň kroja bol založený pri príležitosti 70. výročia týždenníka Slovenka a  vyzdvihuje to jedinečné v nás. Unikátne tradície a zvyky, to čo nikde na svete nenájdete. Iba u nás, na Slovensku. 

"Tento rok, keďže rešpektujeme bezpečnostné opatrenia a množstvo ľudí možno bude chcieť sledovať Slovenský deň kroja na televíznych obrazovkách, chodíme za vami a spoločne tvoríme originálny a výnimočný program. Priamo vo vašom súbore nakrúcame tance, ktoré vychádzajú z vašich tradícií, počujeme si váš spev a obdivujeme kroje. Ich farebnosť, ale aj symboliku, v ktorej je veľká výpoveď. Mnohé vaše videá predstavíme priamo v septembri v Banskej Bystrici. Slovenský deň kroja takto vytvoríme spoločne. Tešíme sa na vás." hovorí Mária Reháková, generálna riaditeľka vydavateľstva STAR Production.

SLOVENSKÝ DEŇ KROJA 2020 || úvod

- - Inzercia - -