Dnes je piatok, 23.október 2020, meniny má: Alojzia
Čas čítania
4 minutes
Zatiaľ prečítané

Slávnostná predpremiéra filmu Bábovky už o pár dní!

september 20, 2020 - 08:00
Režisér Rudolf Havlík nakrútil celovečerný film Bábovky podľa rovnomenného knižného bestselleru Radky Třeštíkovej. Producentom je Petr Erben - Logline Production. Pod scenárom je podpísaná autorka knihy spoločne s režisérom.

Ide už o ich druhú filmovú spoluprácu, v roku 2018 podľa spoločného scenára realizoval Rudolf Havlík divácky úspešnú komédiu Po ​​čom muži túžia, v slovenských kinách ju videlo 88 808 tisíc divákov.

Radka Třeštíková k nápadu nakrútiť film podľa populárnej knihy povedala: "Realizovať film mi zvyčajne napadne, už keď knihu píšem, slová si automaticky predstavujem v obraze, občas dokonca delím kapitolu tak, ako by som si vo filme predstavila strih. O sfilmovaní Báboviek sme s Rudom začali hovoriť pár mesiacov po tom, čo kniha vyšla. Teda v čase, keď som vôbec netušila, aký veľký bude mať úspech. "

Príbehy hrdinov Báboviek nám ukážu, že niektoré stretnutia dokážu naveky zmeniť život. Všetci sme totiž prepojení. Vzťahmi, prácou, náhodami, nenávisťou alebo láskou. Všetci sme súčasťou tej najzložitejšie siete, ktorá je utkaná z emócií, medzi ktorými nechýba humor, irónia, bolesť, napätie a pochopiteľne aj láska a vášeň. Bábovky mapujú súčasné partnerské aj rodinné vzťahy, ukazujú zábavné a trefné situácie z každodenného života, ktoré pozná každý z nás.

Práca na scenári k Bábovkám prebiehala skoro štyri roky. "Po celý čas sme sa snažili, aby sa film líšil od knihy čo najmenej, predovšetkým v emócii, ktorú má kniha aj film vyvolať. Film bude rovnako ako kniha pavučinou postáv, ktoré sú vzájomne prepletené osudmi, ale pre zachovanie zrozumiteľnosti - predsa len film nie je kniha a nemôžete listovať staré - je nakoniec "báboviek" menej. Namiesto dvanástich ženských osudov sledujeme sedem, “ dodala Radka Třeštíková, ktorá zároveň prezradila, ako sa rodilo herecké obsadenie pri písaní scenára: "Nejakú predstavu som mala, akosi som si postavy predstavovala pri písaní knihy aj  pri písaní scenára, ale vyložene na telo sme postavu nepísali nikomu. Naopak, s obsadením sme sa pohrali úmyselne tak, aby herci dostali úlohy, ktoré im typovo nesedia a v ktorých na nich diváci nie sú zvyknutí."

Rudolf Havlík k hviezdnemu kastingu doplnil: "Finálne obsadenie je ohromné, plné talentov mladých aj tých osvedčených. Obsadenie jednotlivých žien bol pre nás očistec, pretože každú postavu sme zvažovali veľmi starostlivo. Lenka Vlasáková hrá postavu Milušky, ra Poláková privedie k životu postavu Karolíny a jej partnerom je Rostislav Novák, Táňa Pauhofová ako Renata je hereckou partnerkou Ondřeja Vetchého a Jana Plodková získala rolu Lindy, ženy na okraji spoločnosti, ktorá sa snaží žiť normálny život. V rámci ústredných dvojíc som počítal už od začiatku s Ondrom Vetchým a Markom Taclíkom. Jiří Langmajer je môj kamarát a tentoraz bol taký dobrý, že nám skôr pomohol dotvárať celý príbeh v menšej úlohe. Podstatné je, že sa nám podarilo aj do malých úloh zohnať skvelých hercov, čo býva mnohokrát slabé miesto českých filmov."

Nakrúcanie pod vedením hlavného kameramana Václava Tlapáka sa realizovalo v Prahe a v priľahlých satelitoch, ale aj v Thajsku, v atraktívnom Bangkoku.

Tvorcovia divákom odkazujú, na čo sa môžu v kine tešiť: "Ja si  myslím, že Bábovky budú pre všetkých, sú predsa o živote. A diváci sa môžu tešiť predovšetkým na emócie. Od smiechu, až po plač. Presne tak s tým pracujem v knihách a verím, že to Rudolf preniesol aj na filmové plátno,” povedala spisovateľka Radka Třeštíková. Režisér Rudolf Havlík dodáva: "Bábovky hovoria o nás všetkých. Je to príbeh niekoľkých žien, ktorých osudy sú navzájom prepojené a udalosti ich životov sa stanú jedným veľkým príbehom. "

 

Film koprodukovala Česká televízia. Kreatívne producentka Českej televízie Alena Müllerová o filme povedala: "Pred pár rokmi mi režisérka Helena Třeštíková, s ktorou ako producentka a dramaturgička dlhodobo spolupracujem, priniesla rukopis snúbenice svojho syna Tomáša s tým, že je to právnička, ale že napísala knihu. Prepojila som ju so svojou kamarátkou vydavateľkou Romanou Přidalovou. Tej sa zapáčil spôsob jej písania a tesne potom ako sa Radka vydala za Tomáša Třeštíka, vyšla jej prvotina Dobre mi tak, ktorá však nevzbudila veľký rozruch. Ďalšie knižka To prší more už zaujala viac, ale nedalo sa to porovnať s tým, čo sa dialo okolo ďalšej jej knihy - Bábovky. Zrejme spojenie Radkiných populárnych príspevkov na Facebooku a lákavej obálky s dobrým obsahom a svižným spôsobom písania spôsobilo, že sa knižiek predalo v Čechách dodnes viac ako 160 000 kusov. Už vtedy som uvažovala nad filmom podľa tejto predlohy, a keď som potom neskôr zistila od Rudolfa Havlíka, s ktorým som spolupracovala na televíznom cestopise Na vlastné nohy, že sa s Radkou priatelí a chcú podľa Báboviek napísať scenár, bola som okamžite pre a chcela som byť spolu s Českou televíziou pri tom. Ešte nikdy som nespolupracovala na filme, kde by bolo toľko verzií scenára, z ktorých každá bola úplne iná, aby sa autori potom zase trochu vrátili k niektorým pôvodným zámerom. Myslím, že nakoniec sa podarilo zachovať predovšetkým ducha knihy, to magické prepojenie medzi postavami, ktoré pôsobia prirodzene. Vďaka prepracovanému scenáru, skvelému filmovému spracovaniu, hviezdnemu kastingu a profesionálnej práci producenta Petra Erbena a jeho tímu tak vznikol kvalitný film, ktorý určite poteší divákov. "

- - Inzercia - -