Dnes je pondelok, 18.január 2021, meniny má: Bohdana
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

PRIESKUM: Každý dvanásty študent vysokej školy na Slovensku pochádza zo zahraničia

september 22, 2020 - 11:00
Informovala o tom analytička Eva Sádovská zo spoločnosti Wood & Company. Opierala sa pritom o údaje Eurostatu, podľa ktorých 8 percent študentov vysokých škôl na Slovensku pochádza z iných krajín.
Foto: 

Celkovo 90 percent zahraničných študentov prichádza na Slovensko z iných európskych krajín a ďalších deväť percent z Ázie. Študenti z ostatných kontinentov prichádzajú na Slovensko v minimálnych počtoch.

Záujem zahraničných študentov o absolvovanie vysokej školy na Slovensku podľa Eurostatu každoročne rastie. V roku 2013 na Slovensku napríklad študovalo menej ako päť percent zahraničných študentov. Celkovo 56 percent študentov zo zahraničia tvoria ženy, 44 percent muži. Podľa údajov Štatistického úradu SR na vysokých školách na Slovensku študuje približne 105-tisíc študentov. Z toho približne 94-tisíc študentov má slovenské štátne občianstvo, a teda približne 11-tisíc študentov pochádza zo zahraničia. Podľa týchto údajov podiel vysokoškolákov zo zahraničia presahuje dokonca úroveň desiatich percent.

Ďalšie zaujímavé štatistiky

Spomedzi krajín Európskej únie (EÚ) eviduje najvyšší podiel zahraničných vysokoškolákov Luxembursko, a to na úrovni takmer 48 percent. Nasleduje Cyprus so štvrtinovým podielom. Vo Veľkej Británii a v Rakúsku je podiel zahraničných študentov na univerzitách evidovaný na úrovni okolo 18 percent. V susednom Česku tvorí podiel zahraničných študentov na celkovom počte vysokoškolákov takmer 14 percent. So študentmi z iných krajín sa v najmenšej miere stretávajú v Chorvátsku, Grécku, Španielsku a Poľsku s podielmi v rozpätí troch až štyroch percent.

Slovenskí študenti si pre vysokoškolské štúdium v zahraničí podľa Eurostatu najčastejšie volia Českú republiku. V menšej miere navštevujú Slováci vysoké školy aj v Maďarsku, Dánsku, Luxembursku, Rakúsku či Veľkej Británii.

- - Inzercia - -