Dnes je pondelok, 18.január 2021, meniny má: Bohdana
Čas čítania
4 minutes
Zatiaľ prečítané

Generálny riaditeľ Kúpeľov Dudince JUDr. Slavomír Brza: Naša voda je unikát

október 14, 2020 - 10:43
Dudince sú naše najmladšie kúpele – v päťdesiatych rokoch minulého storočia vláda rozhodla, že tam postavíme novodobé kúpele s komplexnou kúpeľnou starostlivosťou. Liečia sa v nich ochorenia pohybového aparátu, choroby srdca a ciev a aj neurologické diagnózy.
Foto: 

JUDr. Slavomír Brza pôsobí v kúpeľoch už dvadsať rokov, najprv ako člen a predseda predstavenstva, teraz ako generálny riaditeľ. Aké to je šéfovať kúpeľom, čím sa snažia prilákať klientov i bežných ľudí, aby prišli spoznávať slovenské „Vichy“?

Každé kúpele „stoja“ na minerálnej vode, tá v Dudinciach je ozaj výnimočná. Aj preto sa Dudince prirovnávajú k známemu francúzskemu kúpeľnému mestu...

Naša minerálna voda je výnimočná hlavne ojedinelou kombináciou dvoch plynov –  sírovodíka a oxidu uhličitého. Tieto plyny sú v takej jedinečnej kombinácii, že umožňujú liečiť viac druhov ochorení súčasne. Konkrétne pohybové ústrojenstvo, srdcovocievny aparát a neurologické ťažkosti. Toto je unikát tejto liečivej vody. Kombinácia plynov v liečivej minerálnej vode – sírovodíku a oxidu uhličitého – inde na Slovensku nie je. Ďalšie takéto zloženie minerálnej vody je až vo Francúzsku, v spomínanom meste Vichy, preto nám to prirovnanie lichotí.

Je náročné riadiť kúpele, miesto, odkiaľ by mal vychádzať vykurírovaný, zrelaxovaný človek? A ako sa vám darí udržať vysoký štandard a dobré meno kúpeľov?

Je to veľmi náročné, lebo je to zmes rôznorodých činností. Na druhej strane, kúpeľníctvo je dynamická oblasť, ktorá sa stále mení a prináša rôzne podnety – prichádzajú nové metódy, procedúry. Teší nás, keď klienti sú spokojní s liečebnou činnosťou a kúpeľnou starostlivosťou. Keď som sem nastúpil, počet klientov sa pohyboval okolo desaťtisíc za rok. V súčasnosti tu máme okolo sedemnásť až osemnásťtisíc klientov ročne. Nárast je teda evidentný. Kúpele Dudince sú tradičné kúpele a hlavným predmetom našej činnosti je liečebné kúpeľníctvo. Predovšetkým sa orientujeme na poskytovanie komplexnej zdravotnej kúpeľnej starostlivosti – liečbu ochorení podľa indikačného zamerania kúpeľov. Dobrá kvalita a vysoký štandard služieb súvisí s tým, že svedomito počúvame klientov a ich názory. Pravidelne, už dlhé roky, vyhodnocujeme spokojnosť klientov rôznymi dotazníkmi. Chceme, aby sa kúpeľný hosť u nás cítil dobre. Našou dlhodobou koncepciou je starostlivosť o spokojnosť zákazníka. Okrem toho sa venujeme aj zveľaďovaniu a starostlivosti o územie – o parky, zeleň, pretože to ku kúpeľom patrí. Úzko spolupracujeme s Oblastnou organizáciou cestovného ruchu Dudince a samotným mestom Dudince. 

Do Dudiniec však prichádzajú aj ľudia, čo chcú spoznávať tento kút Slovenka. Aké kúry môžu podstúpiť návštevníci, ktorí nemajú poukaz zo zdravotnej poisťovne? 

Hostia, ktorí neprichádzajú na poukaz, môžu dostať všetky typy procedúr, s tým, že si za ne zaplatia. Rozsah služieb pre samoplatcov nie je obmedzený, ponúkame im celú škálu procedúr. Samoplatcovia si musia vhodnosť procedúr najprv skonzultovať s lekármi. Zároveň ponúkame aj programy Kúpeľná dovolenka a  Lenivý víkend. Sú určené tým, čo nemajú prioritne požiadavky na liečebnú starostlivosť. Chceme však, aby návštevníci zistili, aký prospech prináša kúpeľné prostredie. Nech si vyskúšajú aj takýto typ trávenia času počas dovolenky. Aj oni však môžu absolvovať niektoré kúpeľné služby. Väčšinou ide o procedúru, ktorú si vyberajú z nami zostaveného zoznamu. Samozrejme, môžu vyskúšať liečivú vodu – vaňové kúpele alebo kúry v bazéne s termálnou vodou. V ponuke máme tiež elektroliečebné procedúry, masáže a vodoliečby na báze tlakovej masáže – podvodné perličkové masáže.

Liečebné domy a hotely prešli v minulých rokoch rekonštrukciou, to iste zveľadilo Kúpele Dudince. 

Všetky tri zariadenia poskytujú priemerný až nadpriemerný štandard. Zamerali sme sa na to, aby si hostia oddýchli v peknom prostredí. Izby sú dobre vybavené, vrátane kúpeľní a toaliet. Vo väčšine kúpeľných domov sú izby pre hostí zrekonštruované. Najvyšší štandard z hľadiska ubytovania poskytujeme v Hoteli Minerál. Najkomplexnejšie služby pod jednou strechou zase poskytuje Liečebný dom Rubín. Jeho veľkou výhodou je, že klienti majú na jednom mieste aj zdravotnícke služby –

sú tam ambulancie lekárov aj balneoterapia. V Liečebnom dome Smaragd sme úplne zrekonštruovali jedno poschodie – všetky apartmány a spoločenské priestory. Nová je moderná jedáleň s kuchyňou aj spoločenská sála. Zo Smaragdu sa cez spojovaciu chodbu dostanú pacienti do Liečebného domu Rubín. 

Mnohých Slovákov trápi vysoký krvný tlak. Do Dudiniec môžu prísť bez toho, aby ich poslal lekár. 

Liečba vysokého krvného tlaku patrí k základným ochoreniam, ktoré v Kúpeľoch Dudince „kurírujeme“. Ak má niekto takýto problém, nemusí mať ani odporúčanie od lekára. U nás prejde zdravotnou prehliadkou, ktorú urobí náš lekár. Tunajšia voda je veľmi vhodná na liečbu vysokého tlaku krvi, má totiž hypotonické účinky, čiže tlak znižuje. Hlavná procedúra je vaňový kúpeľ alebo kúpeľ v minerálnom bazéne. Oxid uhličitý dráždi receptory mikrocievnych a svalových štruktúr. Spôsobuje to prekrvenie mikrovlásočníc a vďaka tomu sa odľahčia väčšie tepny a srdce. Tlak sa zníži v celom cievnom systéme. Ďalšia forma liečby sú plynové injekcie a biovaky. To posledné je forma liečby, pri ktorej je človek obalený vo veľkom vaku, ktorý mu siaha až ku krku. Do voľného priestoru – medzi telo a steny vaku – vháňame oxid uhličitý. Vzniká akýsi suchý kúpeľ, ktorý veľmi dobre pôsobí na mikrocievy, na prekrvenie. K tomu pridávame ešte správnu životosprávu – po konzultácii s lekárom a s diétnymi sestrami zostavujeme diétnu stravu. Zároveň poskytujeme klientom aj poradenskú činnosť, ako sa majú zdravo stravovať, keď sa vrátia domov. Chcem však upozorniť, že na kúru na zníženie vysokého tlaku krvi určite nestačia dva – tri dni, človek by si mal na ňu rezervovať aspoň štrnásť dní.

- - Inzercia - -