Dnes je sobota, 08.máj 2021, meniny má: Ingrida
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Posun času a jeho dopad na ľudský organizmus

október 25, 2020 - 18:33
Dnes nadránom sa nám zmenil čas, čo znamená, že sme si dopriali o hodinu dlhší spánok. Avšak každá minca má dve strany a s posunom času ide aj veľa negatív, v rámci dopadu na ľudský organizmus.
Foto: 
pexels.com

Debata o tom, ktorý čas by sme si zvolili ak by nastala situácia výberu len jedného z nich, tu už raz bola. Akurát ľudí rozčlenila na dva tábory, a to úplne bez výsledku, keďže stále oba striedame. Preto sa budeme zameriavať skôr na to, ako prestavovanie času vplýva na naše bežné fungovanie.

Ľudský organizmus je schopný adaptovať sa na zmeny pomerne rýchlo. To ale neznamená, že necítime negatívne dopady, ak náš biorytmus niečo zasiahne. Predsa len letný čas je prispôsobený tomu, aby sme počas dňa stihli využiť denné svetlo čo najefektívnejšie a je pre nás dynamickejší. V prípade zimného času si síce môžeme pospať o hodinu naviac, no aj táto skutočnosť zaberie pár dní, kým sa s ňou dostatočne stotožníme a zžijeme.

pexels-energepiccom-110471.jpg

Foto: 
pexels.com

Prechody medzi časmi môžu pre niektorých znamenať častejšie migrény, poruchy spánku, problémy so sústredením či dennú únavu, pretože aj keď máme predĺžený spánkový čas, o to skôr sme unavení. Dokonca nie u všetkých platí, že svoju bonusovú hodinu aj využijú, čo znamená, že sa zobúdzajú za „starého času“.

Nemusíte sa však obávať. Dodržujte svoj denný rytmus, vyhýbajte sa stresovým situáciám. Ani sa nenazdáte a vaše telo si na nový časový harmonogram zvykne. 

- - Inzercia - -