Dnes je pondelok, 18.január 2021, meniny má: Bohdana
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Všetko čo potrebujete vedieť o celoplošnom testovaní

október 27, 2020 - 17:36
Už tento víkend nás čaká veľké celoplošné testovanie obyvateľov Slovenska na Covid-19, Prinášame vám najdôležitejšie informácie, ktoré pred ním potrebujete vedieť.
Foto: 

Celoplošné testovanie na ochorenie COVID-19 bude v sobotu 31. októbra a nedeľu 1. novembra od 7:00 do 22:00.

Posledný ster je naplánovaný na 21:30. O 22:00 sa zavrie odberné miesto, aby sa mohlo vydenzifikovať a pripraviť na ďalší deň.

Na celoplošnom testovaní na ochorenie COVID-19 sa nemusia zúčastniť deti do desať rokov, autisti, onkologickí pacienti a iné skupiny, ktoré definuje Ministerstvo zdravotníctva SR.

Zároveň sa testovania nemusia zúčastniť ľudia, ktorí boli v posledných 90 dňoch pozitívne testovaní na COVID-19 alebo takí, ktorí vedia lekárskou správou potvrdiť, že ich zdravotný stav im neumožňuje zúčastniť sa na testovaní. Napríklad ľudia so zlomeným nosom. 

„Ľudia nad 65 rokov sa nemusia zúčastniť testovaní len za predpokladu, že budú v domácej karanténe a ich blízki im zabezpečia veci, ktoré potrebujú, aby nemuseli chodiť do spoločnosti a podstupovať ohrozenie voči svojej osobe,“ dodal Naď. Ak staršie osoby nebudú dodržiavať domácu karanténu, tak aj oni musia prejsť celoštátnym testovaním.

Minister tiež zdôraznil, že na testovaní sa musia zúčastniť aj cudzinci na území Slovenska. Testovanie rovnako odporúča aj predstaviteľom veľvyslanectiev.

Celkovo bude na testovanie vytvorených 4 901 odberných tímov a viac ako päťtisíc odberných miest. „To znamená, že nie na každé miesto bude celé dva dni odberný tím. Hovoríme o malých obciach, ktoré dokážeme pretestovať veľmi rýchlo a odberný tím sa môže posunúť niekde inde, kde bude viac potrebný,“ dodal Naď s tým, že presný počet odberných miest sa ešte určuje.

„Nakladanie s odpadom s obsahom biologického odpadu zabezpečujú Ozbrojené sily SR z jednotlivých odberných miest. Nakladanie s komunálnym odpadom zabezpečuje obec,” prečítal Naď dokument, ktorý zaslali všetkým samosprávam. Šéf rezortu obrany zároveň potvrdil, že aj v pripravovanom celoplošnom testovaní na ochorenie COVID-19 bude odvoz biologického odpadu zabezpečovať armáda.

- - Inzercia - -