Dnes je štvrtok, 02.december 2021, meniny má: Bibiána
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Brémski muzikanti zavítali do Starého Mesta

september 18, 2021 - 15:19
V piatok, 17. septembra bola na námestí Mateja Korvína slávnostne odhalená socha významného nemeckého sochára a výtvarníka Markusa Lüpertza.
Foto: 
Ramon Leško

Sochu z maľovaného bronzu vysokú takmer 5 metrov bude  slávnostne odovzdal osobne jej autor, profesor Lüpertz.

socha_-_17.jpg

Sochu z maľovaného bronzu vysokú takmer 5 metrov bude  slávnostne odovzdal osobne jej autor, profesor Lüpertz
Foto: 
Ramon Leško

Kto boli Brémski muzikanti ?

Socha Brémskych mestských muzikantov je inšpirovaná legendárnou rovnomennou rozprávkou bratov Grimmovcov o vôli žiť a nevzdávať sa napriek nepriazni osudu.

Hlavnými hrdinami sú štyri zvieratká – oslík, kohút, pesa mačka – ktorých sa majitelia rozhodli zbaviť, hoci im dobre slúžili, lebo ich považovali za starých a nepotrebných. Zvieratká na ceste do Brém, kam putujú za lepším osudom, zažívajú rôzne dobrodružstvá a spoločnými silami dokážu poraziť aj nebezpečných lúpežníkov.

Je to pozitívna, povzbudivá legenda mesta Brémy o tom, že vzdávať sa netreba ani v ťažkých životných situáciách. Práve to inšpirovalo obyvateľov Brém, partnerského mesta Bratislavy, zapožičať túto sochu na znak priateľstva a podpory v období pandémie. Je dôležité, aby sme sa - rovnako, ako Brémski mestskí muzikanti - v ťažkých chvíľach spojili, nevzdali sa a bojovali za svoje šťastie. 

Markus Lüpertz

Markus Lüpertz sa narodil v apríli 1941 v Liberci v Českej republike. Mal osem rokov, keď sa s rodinou presťahoval do Nemecka. Patrí k najvýznamnejším nemeckým výtvarným umelcom súčasnosti. Okrem maľby, grafiky a sochárstva sa venuje aj písaniu poézie a prózy a komponovaniu. Venuje sa tiež scénografii – je autorom scény k operám Vincent (1982), Werther (1983) a Búrka (1991).

Jeho sochy zdobia mnohé nemecké mestá, napríklad Berlín, Franfurkt či Karlsruhe, vo svojich zbierkach ich majú aj viaceré svetové galérie vrátane The Museum of Modern Art v New Yorku. Vytvoril tiež 12 okien pre Machabaerchir v kolínskej katedrále sv. Andreasa.

Za svoje práce Lüpertz získal mnoho ocenení vrátane Lovis Corinth Prize of the Artists Guild.

V roku 1986 sa stal profesorom Staatlichen Kunstakademie Düsseldorf.

Markus Lüpertz je známy aj svojím špecifickým zmyslom pre humor. Hovorí sa, že nechal vyrobiť strieborné prstene pre niekoľkých profesorov a jeden zlatý prsteň pre seba, ako verziu prsteňov zo série Pána prsteňov od J. R. R. Tolkiena. Prstene boli tiež navrhnuté tak, aby sa nimi dali otvárať pivové fľaše.

Lüpertz v súčasnosti žije a pracuje v nemeckom Düsseldorfe a Karlsruhe.

- - Inzercia - -