Dnes je streda, 07.december 2022, meniny má: Ambróz
Čas čítania
5 minutes
Zatiaľ prečítané

Aby bolo v ústach všetko v poriadku

september 27, 2022 - 14:00
Dentálna hygiena- pojem, ktorý posledné roky rezonuje a počujete ho pri každej preventívnej prehliadke. Ide o prežitok, alebo je to skutočná nutnosť? Viac prezradila dentálna hygienička Ľubica Thierová pre Zdravie rodiny. My sme sa zároveň pozreli aj na recepty starých mám v prípade, že čosi v ústach bolí a puchne.
Foto: 
shutterstock

Čistenie zubov- manuál

Čomu sa určite vyhnúť:  „Najväčšou a najčastejšou chybou, s ktorou sa stretávame v ambulanciách, je, že si ľudia zuby neumyjú vôbec. Našťastie, nie pravidelne, ale stáva sa, že ráno to nestihnú a večer sú na umývanie zubov už príliš unavení,“ hovorí dentálna hygienička Ľubica Thierová. Platí, že ráno si umývame zuby pre krásu a večer pre zdravie? „V podstate áno, aj keď čistenie zubov je hlavne o zdraví a o predchádzaní vzniku zubných kazov, zápalov ďasien a ďalších problémov. Večerné čistenie je mimoriadne dôležité kvôli odstráneniu povlaku, ktorý na zuboch vznikal od raňajok až po večeru. Usadili sa na nich nielen zvyšky jedla, ale aj nápojov, kávy, prípadne fajčenia,“ vysvetľuje odborníčka.

Čas na nákupy: Časy, keď sme si vystačili s jednou a poriadne tvrdou zubnou kefkou, sú dávno preč. „Rokmi sa prišlo na to, že horizontálne čistenie tvrdou kefkou spôsobuje ústup ďasna pri krčku. Dôsledkom sú odhalené krčky citlivé na studené, teplé, sladké. Preto sa odporúča používať kefku mäkkú, maximálne stredne tvrdú,“ radí Ľ. Thierová. A nie jednu, pretože hoci je správnej tvrdosti, zuby dôkladne nevyčistí. „Správne čistenie zubov zahŕňa odstránenie povlaku a zvyškov jedla zo všetkých častí a strán zubov, s čím si klasická plochá zubná kefka neporadí, ani keď je sonická alebo elektrická. Okrem nej treba používať aj jednozväzkovú kefku a dentálnu niť alebo medzizubnú kefku,“ pokračuje dentálna hygienička.

Rituál nadovšetko: Zabudnite na všetko, čo vás v minulosti o umývaní zubov učili. Minúta pred zrkadlom, počas ktorej krúživými pohybmi postupne vyčistíme celý chrup? To už neplatí. Pravidelnú večernú hygienu treba začať medzizubnou kefkou a/ alebo dentálnou niťou, ktorou vyčistíme medzizubné priestory. Potom príde na rad jednozväzková kefka, ktorou bez zubnej pasty jemnými krúživými pohybmi čistíme zub za zubom. Keďže ich máme 32, môže to trvať 10 minút aj viac, preto sa odporúča robiť to napríklad počas sledovania filmu alebo pri čítaní knihy. Až nakoniec zuby dočistíme kefkou a pastou. Je na osobnej preferencii, či si zvolíme klasickú, elektrickú alebo sonickú. Každá z nich je dobrá, ale používa sa inak.

Technika robí majstra: Aby sme si počas umývania zuby a ďasná nepoškodili, kefku treba držať správnym spôsobom, pod vhodným uhlom a robiť správne pohyby. Znie to trochu zložito, ale v skutočnosti je to jednoduché. Sonická zubná kefka má väčšiu plôšku, ktorou sa v tom istom čase čistia dva až tri zuby naraz. „Kefku jemne prikladáme v 45-stupňovom uhle na žliabok medzi zubom a ďasnom tak, aby bola polovica umývacej plôšky na ďasne a polovica na zube. Táto kefka pracuje kombináciou stieravého a pulzujúceho pohybu. Vlákna môžu za minútu urobiť až 62 000 pohybov, čo je dobré na dôkladné umytie, ale nie pre sklovinu a ďasná, ak kefkou príliš tlačíme na zuby,“ vysvetľuje Ľ. Thierová. Elektrická (rotačná) zubná kefka funguje na princípe oscilačného (krúživého) pohybu. Umývaciu plochu má menšiu a umýva zub za zubom. „Kefku pridržíme niekoľko sekúnd na jednom mieste a postupne si prejdeme každý zub z vonkajšej aj z vnútornej strany. Zabúdať by sme nemali ani na žuvacie plôšky. Čistenie touto kefkou má trvať dve až tri minúty, každej strane chrupu sa treba venovať minimálne 30 sekúnd.“ Dentálna hygienička odporúča typy kefiek striedať. Napríklad ráno si umyť zuby klasickou mäkkou kefkou a večer sonickou alebo elektrickou. „Je to vhodné kvôli tomu, aby sme si časom nezabudli umývať zuby klasickou zubnou kefkou a zároveň preto, aby si aj ďasná v oblasti zubných krčkov oddýchli od silných vibrácií.“

Deti treba viesť príkladom: Detské zuby si tiež vyžadujú špeciálny prístup a potrebujú vyčistiť zo všetkých strán. „Rodičia by mali deťom najskôr vyčistiť medzizubné priestory.“ Aj tá najmenšia medzizubná kefka je však pre deti často priveľká. „Vhodnejšia je dentálna niť na rúčke, ktorá vyzerá ako šablička. Touto pomôckou môže rodič pekne a jednoducho prejsť všetky medzizubné priestory. Staršie deti to často zvládnu aj samy. Mliečne zuby potom treba dočistiť single kefkou,“ vysvetľuje Ľ. Thierová. Pre najmenšie deti sú vhodné zubné kefky s pogumovanou hlavičkou, aby si pri čistení zubov neublížili. Špeciálne detské zubné kefky sú zas určené pre deti v predškolskom veku.

Zmena je život: Žiadnu kefku by sme nemali používať dlhšie než tri mesiace. Môže síce vyzerať ako nová – ak si ňou zuby pravidelne čistíme, je to znak správnej techniky umývania zubov – napriek tomu sú už štetinky opotrebované a kefka je navyše plná baktérií. U detí kefka často nevydrží ani dva týždne, pretože deťom ešte chýba v rukách cit, na zuby tlačia a neraz do kefky aj zahryznú. „Detská kefka preto rýchlo získa niečo ako ,afroúčes‘ a už nie je vhodná na čistenie,“ dopĺňa odborníčka na dentálnu hygienu. Kefku treba vymeniť aj v prípade, že sme mali infekčnú chorobu.

Ďasná vedia urobiť svoje: Napriek správnej technike sa z času na čas objaví nepríjemná a bolestivá komplikácia, akou je zápal ďasien. Opuch a krvácanie sú typické v období tehotenstva, ale môžu byť aj následkom nedostatku vitamínov či zlej hygieny. Ideálne je kontaktovať stomatológa, odhaliť pravú príčinu problému a určiť následnú liečbu, avšak ako prvá pomoc môžu byť užitočné aj babské recepty:

  • Soľná masáž- hoci to pri opuchnutých ďasnách môže znieť drasticky, soľ môže pomôcť eliminovať baktérie nachádzajúce sa v dutine ústnej a uľaviť pri nepríjemnom opuchu. Ak je to váš prípad, po klasickom čistení zubov si kefkou aplikujte na ďasná trochu soli a pár minút masírujte. Následne ústa vypláchnite teplou vodou. Postup opakujte dovtedy, kým opuch nezmizne a potom aj preventívne 2-3-krát týždenne.
  • Kurkumová pasta- kurkuma je veľmi všestranná korenina, ktorá má aj skvelé zdravotné účinky- napríklad to, že pôsobí antibakteriálne. Vyrobte si z malého množstva kurkumy a vody pastu, ktorú natriete priamo na opuchnuté miesta v ústach a nechajte chvíľu pôsobiť. Ústa nezabudnite po tejto procedúre vypláchnuť teplou vodou.
  • Premieľanie oleja- vyhraďte si 20 minút času a kvalitný olej- napríklad olivový alebo sezamový. Ústa si vyčistite a následne si do nich dajte lyžicu oleja, ktorú si v nich budete 20 minút premieľať. Následne olej vypľujte a ústa vypláchnite teplou vodou. Táto stará ajurvédska technika vie pomôcť pri nejednom ústnom probléme. Skúste to.
  • Teplé a studené obklady- ak je opuch viditeľný už aj zvonka, uľavte mu tým, že na miesta budete striedavo prikladať teplé a studené obklady. Nikdy nie priamo na ďasná, ale z vonkajšej strany líc.

Výsledkom správnej techniky čistenia bude pekný úsmev a zuby, ktoré sa nekazia. Vďaka hygiene sa netreba báť návštevy u stomatológa a peniaze, ktoré by nás stála liečba zubného kazu či zápalu si môžeme užiť inak a najmä bezbolestne.

- - Inzercia - -