Dnes je streda, 27.január 2021, meniny má: Bohuš
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

Poradňa: Spolu a predsa osamelo

apríl 23, 2010 - 11:36
Podstata osamelosti vychádza z toho, že človek je sám a nie z toho, že má partnera s ktorým chce prežiť zvyšok života. Aj napriek tomu, mnoho žien vo vzťahu prežíva pocity osamelosti rovnako často ako ženy bez neho. Ste oddaná Vášmu vzťahu, žijete so svojim partnerom v jednej domácnosti, ste zasnúbená či vydatá. Nepochybujete o tom, že toto je tá pravá láska. Tak prečo sa cítite tak osamelo? Veď ste našli lásku svojho života, muža ktorého ste vždy chceli, dobrého priateľa a človeka s ktorým sa môžete kedykoľvek a o čomkoľvek porozprávať...
Foto: 

Osamelosť je emočný stav, v ktorom osoba prežíva silný pocit prázdnoty a sociálnej izolácie. Osamelosť je viac ako len pocit túžby po spoločnosti alebo túžby robiť niečo s inými. Osamelosť je pocit odlúčenia, prerušenia kontaktov a odcudzenia sa od iných ľudí. Jeden z hlavných dôvodov prečo muži a ženy vstupujú do vzťahov je práve strach z tohto emočného stavu. Paradoxne práve vo vzťahu tento stav intenzívne zažívajú.Osamelosť je väčšinou signálom, že sa niečo vo Vás, vo Vašom vzťahu, alebo v  živote zmenilo.

Čo sa stalo?
Na začiatku vzťahu ste so svojim partnerom trávili všetok svoj voľný čas, mali ste spoločné aktivity, často ste sa rozprávali, uspokojovali ste si navzájom svoje túžby a potreby. To Vám dodávalo pocit blízkosti a pocit, že Vás niekto miluje.

No potom prišla dennodenná rutina a snaha vybudovať „spoločný život“. Podstatu partnerského vzťahu vymeníme za dovolenku v zahraničí, drahé auto či značkové oblečenie. Nasleduje dieťa, materská dovolenka a partnerova snaha zabezpečiť rodinu. Začnú vznikať dva odlišné svety, ktoré sa od seba čoraz viac vzďaľujú. A zrazu sa nie je s kým porozprávať, „veď on by tomu aj tak nerozumel“. Chýbajú spoločné zážitky a sny. K pocitu osamelosti stačí aj to, ak čo i len jeden z partnerov prestane zdieľať svoj život s tým druhým.

Čo s tým?
V prvom rade buďte realistický voči tomu čo je možné, voči sebe aj voči svojmu partnerovi. Aj keď Vás nadovšetko miluje, nemôže Vám dať všetku svoju pozornosť a nemôže Vás neustále robiť šťastnou aj keby sa o to úprimne snažil. On tiež nie je pán dokonalý a má občas svoje dni. Nájdite zdroje a oporu sami v sebe, u svojich priateľov a vo vlastných aktivitách.

Prevezmite iniciatívu. Niekedy muži zabúdajú, že rozprávanie a počúvanie sú jednými z hlavných esencií fungujúceho vzťahu. Počas rozhovoru zdieľame svoje zážitky, pocity, sny ale aj túžby a potreby. Navzájom sa obohacujeme a dolaďujeme sa jeden na druhého. Preto večer, keď sa stretnete, priveďte ho k tom aby sa s Vami aspoň 15 minút rozprával. Pozorne ho počúvajte, klaďte otázky aby ste mu ukázali Váš záujem. Ďalšou escenciou sú nové spoločné zážitky. Vymyslite nejaký spoločný program na večer či víkend.

Zbaviť sa pocitu osamelosti vo vzťahu nie je vôbec ľahké, ale nie nemožné. Neuzatvárajte sa do seba a neutekajte pred možnými riešeniami. Chce to len čas, chladnú hlavu a najmä pomalé krôčiky vpred. Ak to nestačí, vyhľadajte odbornú pomoc, pomôcť môže napríklad rozhovor s psychológom.

Autor: psychologička Mgr. Jana Fottová
Foto: Isifa

- - Inzercia - -