Dnes je štvrtok, 28.január 2021, meniny má: Alfonz
Čas čítania
3 minutes
Zatiaľ prečítané

Narcis - symbol pomoci chorým na rakovinu

apríl 12, 2013 - 10:43
V poradí 17. ročník verejno-prospešnej finančnej zbierky Ligy proti rakovine prinesie do ulíc miest množstvo dobrovoľníkov, ktorí každému za finančný príspevok dajú žltý narcis so zeleným lístkom ako symbol podpory projektov pre onkologických pacientov, ich blízkych a verejnosť.
Foto: 

 

Dnešný Deň narcisov je na celom Slovensku venovaný ľuďom chorým na rakovinu, ich príbuzným a prevencii proti onkologickým ochoreniam. V poradí 17. ročník verejno-prospešnej finančnej zbierky Ligy proti rakovine prinesie do ulíc miest množstvo dobrovoľníkov, ktorí každému za finančný príspevok dajú žltý narcis so zeleným lístkom ako symbol podpory projektov pre onkologických pacientov a ich blízkych.
 
Málokto však vie, že príprava jedného dňa trvá niekoľko mesiacov, informuje Liga proti rakovine na webovej stránke zbierky www.dennarcisov.sk. Celá príprava sa začína výrobou umelých kvietkov narcisu, ktoré dobrovoľníci pripínajú na oblečenie. "Vyrába ich chránená dielňa Kruh v Trnave šesť mesiacov vopred. Vyrobí ich viac ako 1,2 milióna kusov," uvádza Liga proti rakovine s tým, že päť mesiacov vopred sa do diania zapája viac ako 700 spoluorganizátorov. Balenie a distribúcia materiálu od západu na východ Slovenska sa začína už mesiac pred Dňom narcisov. V Bratislave a v Košiciach sú dobrovoľníci podľa informácií na stránke www.dennarcisov.sk koordinovaní podľa presného harmonogramu, vďaka čomu je jednoduché ich nájsť. 
 
Hlavným dnešným podujatím v Bratislave je od 16:00 na námestí pri Eurovea 4. ročník Koncertu vďaky. Až do 19:00 sa na koncertnom pódiu vystriedajú: Janka Golisová a Bratislavský chlapčenský zbor, Fragile, Robo Grigorov, Martin Harich, Ivanna Bagová, Marián Bango, Peter Bič Project, EGO či tanečná skupina Credance. Vystúpenia o 15:30 uvedie dychová hudba Spojár. Koncertom Liga proti rakovine poďakuje verejnosti, partnerom, dobrovoľníkom a všetkým, ktorí podporujú Deň narcisov aj jej celoročné aktivity realizované v prospech onkologických pacientov, ich blízkych i zdravej populácie. Súčasťou koncertu bude vo vnútorných priestoroch obchodného centra Eurovea od 15:00 do 19:00 informačný stánok venovaný prevencii rakoviny. Záujemcovia si tu vyskúšajú samovyšetrenie prsníkov a semenníkov na maketách a otestujú kapacitu pľúc spirometrom. 
 
Do zbierky Deň narcisov sa dá prispievať do 20. apríla ľubovoľnou sumou na účet zbierky č. 2629740400/1100, alebo dobrovoľným finančným príspevkom do pokladničiek priamo v deň zbierky, teda v piatok 12. apríla. Posielať sa tiež dajú SMS s ľubovoľným textom na číslo 848 v sieti všetkých mobilných operátorov do 20. apríla. Cena jednej SMS-ky je dve eurá. Operátori odvedú na zbierku celú túto sumu a poslanie SMS zákazníkovi nespoplatňujú. Do konca mája sa dajú projekty a programy Ligy proti rakovine podporiť aj kúpou krytu na mobilný telefón s dizajnom narcisu (http://www.freemage.sk/catalog/category/view/s/liga-proti-rakovine/id/250/) a počas celého roka je možnosť prispieť prostredníctvom webstránky http://www.lpr.sk/ako-prispiet/
 
Spolu sa do Dňa narcisov zapojí na celom Slovensku vyše 16-tisíc dobrovoľníkov, v Bratislave ich bude viac ako 2 000. Obyvatelia a návštevníci hlavného mesta ich nájdu nielen v centre, ale vo všetkých mestských častiach od 8:00 do 20:00, v obchodných centrách a na frekventovaných miestach až do 22:00. Pevné stanoviská dobrovoľníkov Ligy proti rakovine budú v obchodnom dome MY na Kamennom námestí a v obchodnom centre Polus City Center. 
 
Dobrovoľníci budú označení žltou šnúrkou na krku s nápisom "Deň narcisov 2013" v spodnej časti s papierovým narcisom, na ktorom je umiestnený žltý umelohmotný narcis, označenie "Dobrovoľník" a číslo dobrovoľníka. Papierová pokladnička - oranžovej farby potlačená kvetom narcisu, logom Ligy proti rakovine a onačením "Deň narcisov" bude s textom - "12. apríl 2013 Ďakujeme". Každá pokladnička bude prelepená ochrannými nálepkami bielo-modro-žltej farby s číslom účtu Dňa narcisov, číslom povolenia zbierky vydaným Ministerstvom vnútra SR a s evidenčným číslom každej pokladničky. Narcisy, ktoré budú dobrovoľníci rozdávať, budú žltej farby so zeleným lístkom. Na pevných stanovištiach vo väčších mestách, alebo večer môžu mať dobrovoľníci na sebe aj oranžové tričko s bielym nápisom "Prijmite kvietok nádeje...", potlačené narcisom z prednej strany a logom Ligy proti rakovine zo zadnej strany. 
 
Všetky podrobnosti o zbierke alebo informácie o identifikačných znakoch zbierky sú zverejnené na webstránkach http://www.dennarcisov.sk a http://www.lpr.sk
 
Zdroj: SITA
 
Foto: SITA/Diana Černáková

- - Inzercia - -