Dnes je pondelok, 18.január 2021, meniny má: Bohdana
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Poslanec Beblavý: Naše školstvo potrebuje zmenu

marec 01, 2015 - 18:32
Naše školstvo je dobré, základ je dobrý a na inú úroveň sa dostane tak, že budeme poskytovať možnosti najlepším, aby sa ďalej rozvíjali. Vyhlásil to v súvislosti s duálnym vzdelávaním v diskusnej relácii RTVS O 5 minút 12 minister školstva, vedy, výskumu a športu SR Juraj Draxler.
Foto: 
Podľa poslanca NR SR Miroslava Beblavého, ak má ministerstvo na stole zákon, ktorý je zmysluplný a ktorý zlepší fungovanie slovenského školstva, malo by ho predložiť, pretože školstvo na Slovensku potrebuje zmenu. „Nepotrebuje nekonečné diskusie, ktorých sme dnes svedkami,“ podotkol Beblavý a dodal, že zákon veľa nového neprinesie. 
 
 
Ako uviedol minister Draxler, zákon o odbornom vzdelávaní sa pripravoval dva roky a nebola to jednoduchá norma. „Je potrebné, aby sme si povedali, kto ako pôsobil a pripravoval zákony v školstve. V regióne sme medzi prvými, kto má takýto zákon, ktorý zavádza prvky duálneho vzdelávania. „Slovensko do roku 1989 malo funkčný duálny systém učňovského vzdelávania a nie je nič ľahšie, ako sa vrátiť pred rok 1989, kedy spolupráca podnikov a školstva bola veľmi úzka, súčinnosť tam bola garantovaná a myslím si, že by sme mali stavať na tých základoch, ktoré v tom čase funkčné boli," povedal Tibor Gregor z Klubu 500. 
 
 
Draxler podotkol, že pripravovaný systém je iný ako ten, ktorý sme tu v minulosti mali. „Mali sme kvalitné odborné školstvo, ale bolo pripravované pre potreby centrálne riadeného hospodárstva. Dnes je potrebné, aby zamestnávateľské zväzy, ktoré reprezentujú firmy, mohli vstupovať do celého systému. To je to, čo sme nemali v centrálne riadenom hospodárstve. Dnes je dôležité, aby sme mali flexibilný vzťah medi školami a zamestnávateľmi,“ podotkol.
 
Zdroj: SITA
Foto: SITA, Thinkstock

- - Inzercia - -