Dnes je štvrtok, 06.máj 2021, meniny má: Hermína
Čas čítania
5 minutes
Zatiaľ prečítané

Jednoducho mama

august 03, 2010 - 12:41
Aneta Parišková Dočekalová je žena do pohody. Nemá problém napíliť drevo a porobiť všetko okolo syna a domu. Vie sa, že nemá a nechce mať opatrovateľku, napriek tomu stíha prácu a domácnosť. Nie je skrátka žiadnou krehotinkou a za najdôležitejšie považuje pokoj v duši a pohodu seba a malého Danielka.
Foto: 

Ktoré ročné obdobie máte najradšej?
Každé má svoje plusy. Na  zime mám najradšej Vianoce, teplé gaštany a pocit, keď sa z treskúcej zimy dostanem do tepla.  Na jar rada pozorujem, ako sa pomaly všetko zazelená. Jeseň je krásne pestrofarebná a počas prechádzok mi opadané lístie šuští pod nohami. Navyše, v našej vinici máme oberačky a burčiak. Na lete mám zas rada pocit voľnosti, keď môžem vybehnúť von len tak v tričku a šortkách.    

Čo všetko zvyknete v lete robiť?
Vždy som zvykla ísť napríklad niekam k moru, trochu si leňošiť. Ale teraz už je to iné.  Všetko sa točí okolo môjho Danka a prispôsobujem sa jeho potrebám a záujmom. K moru zrejme tento rok nepôjdeme.  Minulý rok sme boli v Turecku a do mora si nechcel ani nôžku namočiť.

A ako potom prežijete tohtoročné leto?
Namiesto pobytu pri mori uvažujem o kúpeľoch a o chalupe na Orave.  To sa bude, dúfam, Dankovi páčiť.  V týchto dňoch sa snažím namontovať sedačku na môj bicykel. Chcem sa s Dankom venovať aj cykloturistike. Toto leto však bude pre mňa aj dosť pracovné. Okrem vysielania Prvých Novín ma čaká nakrúcanie šou „Farmár hľadá ženu“  

Nejde teda o čas, ktorý si máme vyhradzovať na oddych?
Oddychujem vtedy, keď mám na to čas bez ohľadu na ročné obdobie. No práca, ktorá ma čaká počas tohto leta, je predsa len veľmi špecifická. Budeme nakrúcať na farmách, v prírode. Určite tam aspoň občas zoberiem so sebou aj môjho Danka. Má rád zvieratká a najmä koníky.  Bude sa mu to páčiť. Nakrúcať budeme na strednom Slovensku. „Hlavný stan“ si chcem preto zriadiť na našej rodinnej chalupe na Orave. Kým budem nakrúcať, Danko bude s babkou a s dedkom a ja sa po nakrúcaní budem vracať k nim. Chcem, aby bol Danuško stále blízko mňa. 

Čo robíte, keď chcete len tak leňošiť? Či relaxovať?
Najlepšie si oddýchnem, keď spím vtedy, keď spí Danko. To je však málokedy. Počas Danuškovho spánku, sa zvyčajne snažím porobiť si nejaké veci.  Navyše Danko už spí oveľa menej, ako keď bol bábätko.

Viete si vyhradiť pre seba deň, keď sa venujete iba sebe, masážam a príjemným kúram?
Keď nepracujem, venujem sa Dankovi. Odkedy sa mi narodil,  deň o akom hovoríte, je pre mňa nereálny.  Som rada, keď sa mi podarí ušetriť si na takéto príjemnosti raz za čas nejakú hodinku alebo dve. Ale masáže mám veľmi rada. Je to balzam na chrbticu. Aj preto uvažujem o tom, že s Dankom nepôjdem k moru, ale do kúpeľov.

Ako taký deň vyzerá alebo ako by mohol vyzerať, keby ste si ho spravili?
Šum mora alebo šum lístia v lese, slnko, melón, masáž, dobrá kniha. Alebo si s priateľmi zahrať scrabble, popíjať víno a jesť pri tom tatarák alebo grilované mäsko.

Čo je pre váš pokoj v duši, pre duševnú pohodu najdôležitejšie?
Keď je Danko zdravý a veselý. A keď sú zdraví aj moji blízki. Cítim pohodu, keď  sa mi darí v práci. Pre pokoj v duši a dobrý pocit zo svojho života potrebujem šíriť dobro a lásku a mať čisté svedomie a zároveň mať pocit, že aj mňa má niekto rád.     

A pre dobrý fyzický pocit?
Byť zdravá a v dobrej kondícii. Cítim sa dobre, keď si udržiavam svoju váhu, mám dosť pohybu a energie a mám upravené vlasy.

Ste typ, čo spraví všetky roboty okolo domu či v záhrade? A čo všetko napríklad?
Sadiť, plieť, okopávať, samozrejme, zbierať úrodu, kosiť...  

Vedeli by ste aj porúbať drevo? Pripraviť zeminu do debničiek? Orezať stromy?
Áno, nie je problém narúbať devo, i keď s babičkou som drevo väčšinou pílila. S debničkami som nezvykla pracovať. Skôr na poli a v záhrade.  Na orezávanie stromov a strihanie viniča je v našej rodine najvačším odborníkom môj otec.

Ktoré kvety vám ulahodia?
Najradšej mám slnečnice a voňavé frézie.
Už máte obraz o tom, ako vychovávate svojho syna? Čo všetko budete vyžadovať, aby robil?
Veľmi mi záleží na jeho vzdelaní, takže od neho budem vyžadovať, aby sa poriadne učil. Len dúfam, že ho nebudem musieť príliš nútiť. Budem ho podporovať v tom, aby intenzívne športoval. A určite ho budem viesť k úcte a láske k ľuďom a celej prírode. Dúfam, že bude mať rád potulky po prírode a turistiku ako ja.

Vy v domácnosti robíte čo najradšej?
Teraz pri maličkom dieťati  v podstate stále upratujem hračky, odliepam plastelínu zo všetkého možného a odstraňujem ďalšie „škody“, pričom popísané steny ani neriešim. Stále hľadám niečo, čo Danuško niekam „odložil“ a postupne veľa vecí presúvam vyššie a vyššie, aby na ne Danko nedotiahol. Samozrejme, periem zafúľané oblečenie a stále mu pripravujem niečo papať.

Aj pletiete, šijete?
Nepletiem ani nešijem. Len v prípade potreby prišívam gombíky, alebo robím na oblečení menšie úpravy.  Ale len ručne, šijací stroj už nemám.

Urobili ste si niečo do domácnosti sama?
Zatiaľ nie, len som si mnohé veci navrhla.

Rada varíte? Pečiete?
Teraz, keď  mám Danka, som rada, že vôbec stíham.  Takže si varenie alebo pečenie nejako špeciálne „neužívam“, len rýchlo „kmitám“. Ale Danka to akosi začína baviť. V telke rád sleduje relácie o varení a aj mi začína pomáhať. Napríklad vyklepáva mäso, mieša vajíčka, mixuje bielka... Včera sme spolu upiekli vanilkovo – kakaovú bábovku.   

Aké jedlo máte teda najradšej?
Slepačiu polievku, tatarák a koláče.

Dáte čitateľkám nejaký recept?
Odporúčam zúziky na smotane s nokami. Je to jednoduché a veľmi chutné jedlo, ktoré aj môjmu Dankovi veľmi chutí. Umyjeme a očistíme zúziky (kuracie žalúdky),  vodu necháme odkvapkať. Na oleji orestujeme na drobno nasekanú cibuľu, pridáme zúziky, ktoré tiež orestujeme, pridáme mleté čierne korenie a sladkú papriku. (Soľ  na  začiatku nedávame, až ku koncu varenia, keď sú zúziky mäkké.)  Podlejeme vodou a dusíme domäkka.  Hrniec dáme preč z platne a pomaly pridáme kyslú smotanu zmiešanú s hladkou múkou. Dáme to opäť variť, až kým to nezovrie. Ako prílohu dávam noky urobené z múky, vajíčka, soli a vody.   

A tiež nejaký recept na uľahčenie roboty v domácnosti, alebo relax, oddych?
Základom je nezabúdať, že tento život je veľmi krátky a v ktorejkoľvek sekunde sa môže skončiť. Preto je dôležité rozlišovať podstatné od nepodstatného, aby sme to nepochopili až príliš neskoro.

Ako by mala teda praktická Slovenka relaxovať, oddychovať, čo by ste jej zapriali?
Želám praktickej Slovenke, aby sa jej darilo udržiavať si životnú rovnováhu a dobrú náladu. Keď  veľa pracuje duševne, balzamom na dušu jej bude určite fyzická práca alebo šport. Ak pracuje fyzicky, nech si dopraje sedieť s vyloženými nohami a dobrou knihou.  A všetkým praktickým i menej praktickým Slovenkám želám veľa lásky.

Autor: DINA MAXOVÁ
Foto: TV JOJ

- - Inzercia - -