Dnes je streda, 27.január 2021, meniny má: Bohuš
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

Rodička mala pred pôrodom v krvi 2,4 promile alkoholu

apríl 07, 2011 - 10:10
Tridsaťdvaročná alkoholom opojená prvorodička prišla 5. apríla dvadsať minút po polnoci do pôrodnice a krátko pred desiatou hodinou predpoludním priviedla na svet chlapčeka, ktorý vážil 2 890 gramov a meral 47 centimetrov.
Foto: 
S raritným prípadom alkoholom intoxikovanej rodičky sa v týchto dňoch stretli pracovníci Univerzitnej nemocnice L. Pasteura Košice. Ako informovala hovorkyňa nemocnice Jaroslava Oravcová, tridsaťdvaročná prvorodička prišla do pôrodnice zjavne pod vplyvom alkoholu, preto jej zdravotnícky personál odobral krv. Toxikologické vyšetrenie potvrdilo, že nastávajúca mamička mala niekoľko hodín pred pôrodom v krvi 2,4 promile alkoholu.

Podľa lekárov žena udávala, že bola večer nervózna, preto si dala pohár vína. Konzumáciu alkoholu počas tehotenstva vylúčila. Napriek tomu pristupujú neonatológovia k dieťaťu ako k dieťaťu matky potenciálne závislej od alkoholu a iných omamných látok. Malého pacienta špeciálne monitorujú a čakajú ho vyšetrenia na drogy.

„Žena prišla na II. gynekologicko-pôrodnícku kliniku s pôrodnými bolesťami v utorok 5. apríla dvadsať minút po polnoci. Krátko pred desiatou hodinou predpoludním priviedla na svet chlapčeka, ktorý vážil 2 890 gramov a meral 47 centimetrov. Vo vzorke krvi odobratej z pupočníkovej krvi bol zistený obsah alkoholu 0,12 promile. Niekoľko hodín predtým však malo dieťa vo svojej krvi alkoholu oveľa viac, pretože alkohol sa dostáva cez placentu do krvi dieťaťa. Pravdepodobne bola hladina alkoholu v jeho krvi totožná s hladinou alkoholu v krvi matky,“ uviedla Oravcová.

Podľa zástupcu prednostu II. gynekologicko-pôrodníckej kliniky Ladislava Rosochu prebehol pôrod spontánne a bez komplikácií. Dieťa je v starostlivosti neonatológov v špeciálnom pokojovom režime. Snažia sa s ním čo najmenej manipulovať, aby zabránili stresu spôsobenému alkoholom. Má zvýšené monitorovanie životných funkcií.

Prednosta Kliniky pre pracovné lekárstvo a klinickú toxikológiu Univerzitnej nemocnice L. Pasteura Košice a LF UPJŠ a hlavný odborník MZ SR pre klinické pracovné lekárstvo a klinickú toxikológiu Ľubomír Legáth vysvetlil, že počas tehotenstva alkohol voľne prechádza placentou a koncentrácia v obehu plodu je identická s koncentráciou v obehu matky. „Na dieťa pôsobí alkohol a jeho metabolity, ktoré sa hromadia v plodovej vode, toxicky. Vylučovanie alkoholu plodom je pritom pomalšie v porovnaní s vylučovaním u matky, takže plod je vystavený jeho účinkom dlhšie. Alkohol môže ovplyvniť plod v priebehu celého tehotenstva a stupeň i forma poškodenia plodu závisí od toho, v ktorom období tehotenstva žena alkohol konzumovala,“ povedal Legáth.

„Abstinenčné príznaky a zmeny sa prejavujú často až 24 hodín po pôrode. Toto bábätko je mimoriadne nepokojné, dráždivé a precitlivené na zvuky. Alkohol tiež mohol spôsobiť poškodenie nejakých orgánov,“ konštatuje primárka neonatologického oddelenia Univerzitnej nemocnice L. Pasteura Košice Božena Pšeničková. S takýmto prípadom ťažkej opitosti mamičky sa stretla vo svojej praxi po druhý raz, prvýkrát to bolo pred zhruba štvrťstoročím. „Nastávajúce mamičky niekedy konzumujú počas tehotenstva alkohol, čo môže mať vážne následky na plod. Avšak takáto intoxikácia rodičky je naozaj raritou,“ dodáva Pšeničková. Dodala, že alkohol konzumovaný počas tehotenstva vyvoláva takmer u polovice novorodencov fetálny alkoholový syndróm, ktorý predstavuje zvýšené riziko vrodených anomálií a poškodenie intelektu. Spôsobuje napríklad poruchy rastu, deformácie tváre a tvaru hlavy, poškodenia centrálnej nervovej sústavy, často mentálnu retardáciu.

Autor: SITA
Foto: SITA/Ivan Fleischer

- - Inzercia - -