Dnes je nedeľa, 17.január 2021, meniny má: Nataša
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Sporná otázka z Monitora deviatakov sa nezapočíta

apríl 28, 2015 - 17:11
Učitelia poukazovali na to, že podľa niektorých synonymických slovníkov otázka z testovania pre deviatakov základných škôl nemá správnu odpoveď.
Foto: 
Sporná otázka o synonymách z tohtoročného testovania deviatakov sa zo spracovania testu vyradí, rozhodol minister školstva Juraj Draxler. Žiaci mali v teste zo slovenčiny v jednej otázke určiť, ktorá z ponúkaných možností nie je synonymom slova šanca. Mali pritom vybrať zo slov predpoklad, príležitosť, vyhliadka a možnosť. Otázka však vyvolala u žiakov, ich rodičov aj učiteľov protesty.
 
"Úprimne povedané, aj ja som mal po tom, ako som sa na otázku pozrel, nejednoznačný pocit," povedal Draxler. Učitelia pritom poukazovali na to, že podľa niektorých synonymických slovníkov otázka nemá správnu odpoveď. Minister požiadal o vyjadrenie aj Jazykovedný ústav Ľudovíta Štúra. "Podľa nášho názoru pokiaľ nejde o otázku v rovine spisovnosť – nespisovnosť, nie je vhodné zadávať žiakom v testoch nejednoznačné úlohy, pri ktorých sa ako nesprávne uvádza riešenie, ktoré je podľa starších príručiek správne," povedala za poradňu jazykovedného ústavu Silvia Duchková. 
 
 
Sporná otázka sa teda do výsledkov testu nezapočíta. Namiesto 25 otázok sa bude hodnotiť len výsledok z 24 otázok testu zo slovenčiny. Z tohto počtu sa potom vypočíta aj hranica 90-percentnej úspešnosti, ktorú potrebujú žiaci na to, aby mohli ísť na gymnáziá bez prijímacích pohovorov. Minister dodal, že hoci kontroverzie pri otázkach v testoch sa objavujú aj v iných krajinách, zvyšovanie kvality práce Národného ústavu certifikovaných meraní vo vzdelávaní (NÚCEM) je preňho prioritou. 
 
"V období, keď pripravujeme nový systém prijímacích pohovorov založený na dominantnej úlohe štandardizovaných testov, musí ísť kvalita práce ústavu rýchlo hore,“ povedal Draxler. Ako minister dodal, NÚCEM zvládol úlohy súvisiace s projektmi, ako je elektronické testovanie. "Nábeh na širšie a obsahovo podrobnejšie testovanie žiakov si však bude vyžadovať razantnejšiu manažérsku prácu,“ dodal.
 
Zdroj: SITA
Foto: Thinkstock, SITA

- - Inzercia - -