Dnes je štvrtok, 26.november 2020, meniny má: Kornel
Čas čítania
4 minutes
Zatiaľ prečítané

Jiřina Bohdalová: Herečka za všetky peniaze

september 10, 2010 - 10:06
Život prvej dáme českého filmu priniesol viac zápletiek ako tri stovky filmov a televíznych seriálov, v ktorých doteraz účinkovala.

O zábavu postarané

Pre čitateľov STAR-u, ktorí si slobodne žijú v Európskej únii, voľne cestujú naprieč Šengenom a ľahkovážne míňajú eurá a centy v Eurozóne, je asi len za pomoci zapriahnutia bujnej fantázie možné predstaviť si, za akých krušných okamihov vyrastala jedna z najznámejších českých herečiek. Jiřina Bohdalová sa narodila v Prahe za elegantných zlatých čias prvej Československej republiky. Štyri mesiace po oslave ôsmich narodenín si v rozhlase vypočula, že sa začala 2. svetová vojna. Jej konca sa dočkala až ako adolescentná mladá dáma – týždeň po tom, ako na šľahačkovej torte sfúkla štrnásť sviečok. V sedemnástich rokoch si osobne potykala s komunistickým prevratom v Československu. Ako zrelá tridsaťsedemročná žena prežila Pražskú jar. Na prahu dôchodkového veku (58) sa dočkala ďalšieho prevratu – Zamatovej revolúcie. O štyri rokov neskôr predchádzajúce zásadné zmeny zavŕšil rozpad Československa a koniec jej rodnej Prahy v úlohe hlavného mesta Česka a Slovenska. Súkromný život Jiřiny Bohdalovej bol na prevraty, drámy a nezvratné zmeny rovnako bohatý ako história jej milej vlasti.

Plné ruky práce

Hoci budúca česká herečka No. 1 prišla na svet do rodiny stolára a slúžky, neviedla život zúboženého vydedenca na pokraji spoločnosti či hladujúcej Popolušky, ako by sme si ju automaticky v spojení s prácou jej matky predstavili. Práve naopak, vďaka snahe rodičov sa už malej Jiřine dostalo solídneho umeleckého i klasického akademického vzdelania. Za pomoci mamy Marie, angažujúcej sa v každej minútke voľného času v miestnom ochotníckom divadle, už od útleho veku navštevovala legendárnu Baletnú školu Niny Gordon-Mládkovej. Takisto sa ako komparzistka blysla vo filmoch dnes takmer neskutočnej nemej éry Pižla a Žižla na cestách, Zlatý člověk, Dceruška k pohledání a Madla zpíva Evropě. Popri umeleckých projektoch si Bohdalová poctivo odchodila základnú školu na pražskom Žižkove a po vojne absolvovala v rodnom meste i súkromné dievčenské gymnázium. Napriek tomu, že sa Jiřina Bohdalová v divadle, tanci a filme činila už od raného detstva a dnes je v svojej krajine považovaná za hereckú špičku, jej túžby študovať herectvo na pražskej Divadelnej fakulte Akadémie múzických umení (DAMU) sa naplnili až po dvoch neúspešných pokusoch. Dva roky nedobrovoľných prázdnin „Bohdalka“ vyplnila učením na základnej škole v Ostrave. A do jej života vhupol osudový muž s poradovým číslom jeden...

Jiřina mienila, láska menila

O nepravidelnom prísune zvratov v živote, ktoré tak dobre poznáme, by vedela kadečo povedať aj slávna herečka. Krátko po tom, ako sa konečne mohla začať realizovať ako študentka prestížnej univerzity, jej neostalo nič iné ako štúdium dobrovoľne – nasilu prerušiť. Dôvod? Rýchla svadba s jej ostravskou známosťou Břetislavom Stašom. A dôvod na tento dôvod?  Tehotenstvo. Počas štúdií na DAMU sa Bohdalovej narodilo jej jediné dieťa – dcéra Simona Stašová, ktorá po slávnej mame zdedila rovnako herecké nadanie ako nezameniteľne zafarbený hlas. Kto sa v kultovej komédii Jana Hřebejka Pelíšky okamžite a nadosmrti nezamiloval do ňou stvárnenej Marie Šebkovej s betónovým drdolom, nech si rovno zmení občianstvo!

Nočná mora z Prahy

Kým na jednej strane mohla talentovaná „Bohdalka“ (ako ju blízki prezývajú) jasať nad blížiacim sa príchodom rozkošného potomka na svet, na druhej sa jej život prevracal naruby. Herečkinho otca Františka Bohdala v roku 1954 bez primeraného dôvodu zatkla, väznila a vypočúvala Štátna bezpečnosť.  Do drámy o jeho česť a slobodu zaplietli i dcéru, často ju privolávali k výsluchom a istý čas takisto držali vo väzbe. Počas nasledujúcich šiestich rokov, ktoré si jej otec, nevediac prečo presne, odsedel v temnici, zrazu musela nádejná herecká diva definitívne dospieť. Bezstarostnej študentke zostali v opatere štyria blízki ľudia – manžel Břetislav, batoľa Simona, chorá mama Marie a sestra Jaroslava. Rodinno-politické strasti sa podpísali pod Jiřinino prerušenie štúdia ako aj o zápis v záznamoch ŠtB. Rúško nad ich pôvodom odhalila herečka verejnosti až o desiatky rokov neskôr, keď na sklonku predchádzajúceho milénia vydala životopisnú knihu Měla jsem štěstí na lidi.

Hviezda zasvietila a už nezhasla

Po peripetiách s rodinou a s tajnou políciou Bohdalová napokon v roku 1957 úspešne ukončila DAMU a mohla sa naplno začať venovať napĺňaniu svojho osudu hereckej star. Po absolventskom univerzitnom predstavení, na ktorom sa zúčastnil aj legendárny Jan Werich, Jiřina Bohdalová najprv kolovala po pražských divadelných scénach, až napokon zakotvila v Divadle na Vinohradoch. Na filmovom a televíznom plátne sa do dnešného dňa predstavila v takmer troch stovkách titulov – filmov, televíznych inscenácií, estrádnych šou, seriálov, rozprávok, večerníčkov či dokumentov. V anketách obľúbenosti i profesijného ohodnotenia už stereotypne obsadzuje ako herečka prvé miesta. Získala dvoch Českých levov. Milujú ju deti i dospelí. Stala sa žijúcou legendou. Režisér Zelenka ju „zrámoval“ najvýstižnejšie: „Jiřina Bohdalová je výnimočná. Niekto je dobrý v divadle, iný vo filme alebo v estráde. Ona vo všetkom. Keby žila v inej dobe a inde, bola by jednou z najslávnejších a najbohatších herečiek sveta. Taký komediálny talent by nemohol ujsť pozornosti hollywoodskych filmárov.“

Muži sa menia, rodina zostáva

Pri troch stovkách filmovačiek  a približne rovnakom počte divadelných predstavení len ťažko nestretnúť človeka, s ktorým pri práci a počas relaxu v zákulisí nepreskočí iskra, nezafunguje chémia, nestretnú sa rovnaké názory na život a nepodskočí srdce v hrudi. Ani ľúbostný život Jiřiny Bohdalovej sa nevyhol zápletkám hodným dramatických hier, v ktorých toľkokrát žiarila. Manželstvo s Břetislavom Stašom neodolalo tlakom umeleckého sveta a po niekoľkých rokoch skončilo v rukách rozvodového sudcu. Rovnako sa skončil i Bohdalovej manželský zväzok s druhým osudovým mužom – šarmantným českým hercom Radkom Brzobohatým. Rozviedli ich po dvanástich rokoch údajne veľmi vzrušujúceho súžitia. Po dvoch popáleniach herečka už viac manžela po svojom boku nemala. V súkromí stavila na istotu. Všetky city a energiu venuje svojej jedinej dcére Simone a dvom vnukom – Markovi a Vojtěchovi. Ako babička je vraj stále svieža Bohdalová rovnako ako v svojej profesii jednoducho... neprekonateľná.  

Kto je Jiřina Bohdalová

  • Narodila sa: 3. mája 1931 v Prahe
  • Znamenia v horoskope: Býk a Ovca
  • Výber notoricky známych filmov: Ženu ani květinou neuhodíš, Dáma na kolejích, Čtyři vraždy stačí, drahoušku, Tetička za všechny peníze, Pan Tau, Ženy v ofsajdu, Ucho, Buldoci a třešně, Corpus delicti, Fany


Autor: LUCIA MUŠÁKOVÁ
Foto: Isifa, S.A.

- - Inzercia - -